И поред његове велике популарности због скромног начина живота и борбе против потрошачког друштва и социјалне неправде, 79-огодишњи Мухика није могао према Уставу да се кандидује за други узастопни председнички мандат.
Без обзира на политичку припадност немогуће је не бити опчињен Хосеом „Пепе“ Мухиком, кога још зову и председником-сиромахом, пише дописник Би-Би-Сија из Монтевидеа.
Иако има идеалистичких, вредних и поштених политичара широм света, ниједан од њих није ни близу одлазећем уругвајском председнику када је посреди живљење по сопственим принципима, додаје дописник Би-би-сија.
И то, како каже, није само за представу. Мухикин стари „фолксваген буба“ вероватно је једно од најчувенијих возила на свету, мада његова одлука да не живи у лускузној председничкој палати није јединствена и вероватно ће и његов наследник, Табаре Васкез, такође одлучити да настави да живи у свом дому.
Али када посетите „Пепеа“ у његовом минијатурном дому у предграђу Монтевидеа схватите да се он држи својих речи.
У интервјуу за Би-Би-Си Мухика је запањен што се људи чуде његовом скромном начину живота.
„Ја само живим као већина мог народа, не као мањина. Живим нормалан живот и италијански и шпански лидери треба такође да живе као њихов народ, не треба да теже да копирају богату већину“, рекао је Мухика, бивши левичарски герилац који је провео више година у затвору током десничарских режима 1970-их и 1980-их.
Мухика је током свог мандата спровео бројне важне социално-економске законе као што је легализација истополних бракова, легализација марихуане и давање права на абортус, и напушта то место са повољним рејтингом од 65 одсто, што га чини једним од најпопуларнијих председника света.
На хуманитарном плану његова Влада је почела да прима сиријске избеглице из грађанског рата, као прва латиноамеричка земља која је то учинила.
Мухика оставља државу са релативно здравом привредом, и социјалном стабилношћу о којој само могу да сањају његови већи суседи као што су Бразил и Аргентина.
Хозе Мухика и Табаре Васкез припадају генерацији левичарских вођа који владају многим земљама у региону.
Левичар Табаре Васкез (74), који ће га заменити био је његов претходник на месту председника Уругваја и ту функцију је обављао од 2005. до 2010. године, као први левичар на челу те државе. Васкез је био убедљив победник председничких избора у новембру, са 56,6 одсто гласова. Он је прва особа у Уругвају која је освојила два председничка мандата.
Мухика, који ће заузети место у Сенату, поручио је да одласком са председничке дужности не значи да ће се понашати као пензионер.
„Немам намеру да будем стари пензионер, да седим у ћошку и пишем мемоаре, нема шансе“, рекао је он новинару Би-Би-Сија, који додаје да овај фасцинантни вођа остаје инспирација многима, као подсетник на то да бављење политиком треба да буде скромна и часна професија.