Јелена Милинчић РТ, специјално за Спутњик, из Женеве
Сергеј Лаврв срео се двапут у једном дану са америчким државним секретаром Џоном Керијем. У првом сусрету разговарало се о Минским споразумима и ситуацији у Украјини. Руски министар је истакао неопходност промене Устава Украјине и давања специјалног статуса региону Донбас. Додао је да Москва тражи од Вашингтона да искористи свој утицај ако би Кијев поштовао услове Минског споразума.
У другом сусрету тема разговора била је ситуација на Блиском истоку. Дипломате су се сложиле да је неопходна сарадња међународне коалиције и сиријских оружаних снага за борбу против Исламске државе. Лавров је наступио и на Конференцији о разоружању на којој је истакао конструктивни карактер преговора о иранском нукеларном програму.
Према речима шефа руске дипломатије, Вашингтон модернизује своје атомско оружје у чему учествују неке земље чланице НАТО-а које нису нуклеарне државе и то је директно кршење Договора о некоришћењу атомског оружја. Такође је изјавио да се америчко атомско оружје још увек налази у Европи и да може лако да досегне руске територије.
Једностране акције САД и њихових савезника у сфери противракетне одбране деструктивно су утицале на стратешку стабилност, подривајући перспективе кретања ка „нуклеарној нули“, казао је Лавров.
„На стратешки паритет данас утиче цео низ фактора. Међу њима су једностране акције САД и њених савезника у сфери ПРО који су већ имали деструктивни утицај на стратешку стабилност, у суштини, подривајући кретања ка 'нуклеарној нули‘ – ка циљу који, како ја схватам, деле присутни у овој хали“, изјавио је руски министар, говорећи у понедељак у Женеви на Конференцији о разоружању.
„Хтео бих да подсетим да је у оквиру реализације Председничких иницијатива из 1991–1992. године, Русија свој арсенал таквих средстава (нестратешког нуклеарног наоружања) скратила на три четвртине, пребацила их у категорију 'нераспоређеног‘ и сместила га у централна складишта у оквиру територије своје државе. То је корак без преседана који је реализован упркос чињеници да у Европи, као и пре, остаје распоређено америчко оперативно нуклеарно оружје, способно да досегне руску територију. У току је модернизација такве врсте америчког наоружања, при чему неке европске ненуклеарне чланице НАТО-а активно учествују у тзв. 'савременим нуклеарним мисијама‘", додао је руски министар спољних послова.