„Порошенко није снажан лидер који је у стању да реализује сопствену стратегију“, казао је Коен у емисији америчког писца и радијског водитеља Џона Батчелора.
Према његовим речима, Порошенко је у многим кључним питањима приморан да се оријентише ка мишљењима других, како у земљи, тако и у и иностранству.
„Ситуација у Дебаљцеву и преговори ’Нормандијске четворке‘ у Минску показали су да украјински председник не влада у потпуности ситуацијом у земљи“, сматра Коен.
Према његовим речима Порошенко није успео да реши „Дебаљцевски џеп“, који је био једна од главних тема састанка председника Русије, Немачке, Француске и Украјине, без обзира на то што је више пута напуштао салу за седнице ради телефонских разговора.
„Он је одбио је да прихвати услове по којима би стотине опкољених војника могле да напусте Дебаљцево, оставивши тамо тешко наоружање што је довело до огромног броја жртава (прецизне податке Кијев и даље крије), као и до губитка скоро све војне технике која се тамо налазила“, подсећа историчар.
На крају је, каже Коен, био усвојен документ чије услове је украјински председник требало да испуни у Кијеву, али није искључено да он не може то да учини из политичких разлога.
Коен сматра и да многе ултранационалистичке снаге које су доспеле на власт после избора категорички не пристају на преговоре са устаницима.
„Тако је радикална организација Десни сектор одмах изјавила да се залаже против режима прекида ватре, а лидери добровољачких батаљона такође оспоравају одлуке власти у Кијеву“, каже Коен.
Политичка ситуација у Кијеву је, према његовим речима, крајње опасна јер Порошенко покушава да представи ситуацију са Дебаљцевом као победу, иако сви знају шта се заправо десило.
„Не може се тачно рећи да Порошенку прети „фашистички преврат“, мада настала ситуација са радикалима, од којих је део заузео државне дужности, треба да забрине не само украјинске власти, већ и САД и ЕУ“, истиче Стивен Коен.
Према његовом мишљењу, најизвеснији кандидат за дужност лидера украјинске државе је актуелни премијер Арсениј Јацењук.
Још почеком 2014. године помоћник државног секретара САД Викторија Нуланд у телефонском разговору је изјавила да је он према мишљењу Стејт департмента, одговарајући кандидат за неку високу дужност.
Највероватније, сматра Коен, Вашингтон ће и даље подржавати Јацењука, пошто сматра да се он разуме у економију, и жели да изгради зид око Украјине, како би је „заштитио“ од Русије, сматра историчар.