Високопостављени чиновници и Војска САД све чешће изражавају забринутост поводом скраћења војних расхода Велике Британије, свог главног војног савезника. Према речима начелника штаба копнених снага САД Рејмонда Одиерна, он је „крајње забринут“ смањењем војних расхода Енглеске.
Генерал је изјавио да огромну важност за Велику Британију, као земљу-чланицу НАТО, представља одржавање војних расхода на нивоу 2 одсто од БДП-а. То питање је покренуо и председник САД Барак Обама на састанку са Џејмсом Камероном у Белом дому у јануару. Током последњих 5 година Велика Британија је, на пример, своје расходе за одбрану смањила за 8 одсто. САД су забринуте овим тенденцијама, јер желе да наставе да рачунају на подршку Лондона у даљим заједничким војним операцијама.
Вашингтон сматра да се овде ради о обавезама које треба да буду испуњене, о поверењу и о способности за борбу раме уз раме. САД су се на то навикле након дугих година војне сарадње у Ираку и Авганистану.
Раскол међу савезницима у војној сарадњи почео је да се шири када је Велика Британија одбила да учествује у ваздушним ударима у Сирији које је изводио Вашингтон. Тај раскол, судећи по свему, наставља да расте. Све више се у Сједињеним Државама може чути о потреби да се изврши притисак на Велику Британију да Лондон не заборави да одржава своје војне расходе на ранијем нивоу.