Гувернерка Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић изјавила је данас да централна банка неће посезати за радикалним мерама и да ће наставити са политиком одржавања ниске инфлације и стабилности курса.
„НБС ће настојати да опрезним и одговорним вођењем монетарне политике обезбеди предуслове за даљи развој привреде, а ниска инфлација и стабилност девизног тржишта су важан фактор за предвидивост пословања“, рекла је она на Копаоник бизнис форуму.
Табаковићева је истакла да ће посебна пажња бити посвећена очувању финансијске стабилности и одржавању квалитета банкарског система и повећању степена динаризације домаћег финансијског система.
„Радикалне мере, попут укидања валутне клаузуле или посезања за нетржишним мерама и угрожавање правне сигурности тиме што ћемо банкама наређивати по којим ће стопама позајмљивати новац, ствари су које нису у домену озбиљне дискусије“, рекла је гувернерка.
Табаковићева је, тумачећи излагање премијера Србије Александра Вучића, који је говорио на форуму пре ње, рекла да је једини избор Србије да успе.
Она је рекла и да је „дошао тренутак да престанемо да обожавамо лични интерес и да поричемо општи интерес“ и да то показују резултати и мере Владе којима НБС у коориднисаној активности фискалне и монтеране политике даје свој пуни допирнос, не само зато што јој је то законска обавеза, већ зато што Србија има једини избор да успе.
Табаковићева је рекла и да су пројекције НБС да ће Србија у 2015. имати пад БДП-а од 0,5 одсто, али да из све снаге желе да се достигне процена Европска банке за обнову и развој (ЕБРД) која очекује раст БДП Србије од 0,5 одсто.
Она је рекла и да је динар у фебруару ојачао за 2,7 одсто према евру, услед смањења неизвесности и повећаног улагања у државне хартије од вредности.
Табаковићева је истакла и да је од 7. августа 2012. године, од када је гувернер, просечна дневна осцилација курса динара износила 0,12 одсто и да то непостојање дневних осцилација у вредности курс није у функцији ниједне групе и ниједног појединаца, већ у интересу финансијске стабилности државе Србије.
Вратити радни морал у Србији
Министар финансија Србије Душан Вујовић изјавио је да државни буџет у прва два месеца ове године има суфицит од две милијарде динара, уместо планираног дефицита.
Тај резултат постигнут је реформским, непопуларним мерама Владе Србије, истакао је министар.
Вујовић је додао да држава неће више бити предузетник и извор државне помоћи и да мора да се врати радни морал у Србији.
„Немојте да очекујете да држава буде та која ће да буде предузетник, држава ће да направи предуслове — фискалну консолидацију, отпорност и ефикасност финансијског сектора и повећање економског раста“, рекао је Вујовић.
Он је додао да је у Србији некада владао радни морал, али да је конструкција 90-их година то потпуно променила.
„Постоје стотине хиљада људи који мисле да може да се живи без рада. Одлазе на посао, ништа не раде, примају малу плату, живе не од плате, већ од других прихода. Морамо да се вратимо у ситуацију да људи живе од рада и да добро живе од рада“, истакао је министар финансија.
Он је нагласио да привреда Србије мора да се модернизује у многим областима. Вујовић је додао да ће примања од продаје активе држава добрим делом усмерити на отплату дугова, како би се спустила линија задужења, а мањим делом на комплетирање пројеката који морају да подигну квалитет привредног окружења и економског раста.