Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг потврдио је да је овај војни савез појачао присуство на истоку Европе.
Након састанка са француским председником Франсоа Оландом у Паризу, Столтенберг је у интервјуу за лист Монд рекао да је ово јачање војних снага „мисија разуверавања“.
„Пет пута више авиона у ваздуху, војне вежбе на терену, бродови у Балтичком и Црном мору“, набројао је шеф НАТО-а неке од мера које је војни савез предузео на истоку Европе.
И то није све. Столтенберг је објаснио да ће НАТО удвостручити снаге, са 13.000 на 30.000 људи, и формирати бригаду за брзо реаговање од око 5.000 људи.
„На путу смо да поставимо шест специјалних командних јединица НАТО-а у шест земаља савезница на истоку – Естонији, Летонији, Литванији, Пољској, Румунији и Бугарској“.
Столтенберг је објаснио да ове земље нису имале структуре НАТО-а, али да ће убудуће њихове војске бити директно повезане са снагама војног савеза.
Он је рекао да је у току оснажавање НАТО снага какво није виђено од краја Хладног рата:
„Не видимо директну претњу некој од земаља НАТО-а. Али видимо шему у Грузији, Молдавији, Украјини. Због тога смо на путу да оснажимо нашу заједничку одбрану у највећој мери од краја Хладног рата“.
Генерални секретар НАТО-а критиковао је примену силе и нарушавање суверенитета земаља, за шта оптужује Русију.
„Русија је користила силу да угрози суседе и промени границе. Русија је била насилна и поступала је против међународног права“, рекао је он француском листу.
Он је говорио о начину на који НАТО учествује у рату у Украјини:
„НАТО нема оружје“, рекао је шеф ове војне организације, „али“, додао је, „Украјина има право да се брани и да прима помоћ од других земаља“.
Столтенберг је објаснио да НАТО ради на модернизацији украјинске војске, да помаже њеним командним центрима, да испоручује логистику и лекове и да за то користи пет инвестиционих фондова.
На питање да ли је НАТО или нека од њених чланица водио сајбер-нападе у Украјини, одговорио је:
„НАТО је дефанзивна организација, ми не крећемо у напад. Али ми помажемо Украјинцима да развију одбрану од сајбер-напада“.