Чешки медији су широко разматрали планирани датум — 9 и 10. март. Ипак, датум одржавања није могао да потврди, на захтев радија Спутњик, секретар за штампу Министарства индустрије и трговине Чешке, Франтишек Котраба.
Москва стрпљиво чека и са чуђењем посматра како су се у Прагу ухватила у коштац два министра. Ресор на челу са Јаном Младеком тврди да технички састанци између Чешке и Русије нису забрањени, да копредседавајући с руске стране министар Денис Мантуром није ни на каквој црној листи Европске уније.
С друге стране, спољнополитички ресор Љубомира Заорелека строго одвраћа индустријалце, јер, наводно, формат и време састанка нису одабрани успешно — пред носом је мартовски самит ЕУ. Премијер Соботка тамо ће бити мета критике јер „више је него јасно шта ће наши савезници тим поводом рећи“.
Можда ће неко нешто и рећи, али сигурно неће Словенија која је управо одржала исто такво заседање. И ништа страшно се није десило, примећује трговински представник Русије у Прагу Сергеј Ступар.
„Ништа није јасно поводом датума заседања у Прагу. Могу само да кажем да у скорије време наш састанак неће бити одржан. Али и Русији и Чешкој је веома важно да управо сада, како се каже, упоредимо часовнике пословне сарадње. Има проблема који захтевају хитно решење“, каже Ступар.
Он оцењује да Чешка ни по коју цену не жели да изгуби руско тржиште, које је једном, почетком 90-их, неопрезно напустила, да би се на њега врло тешко враћала.
„И данас, у тренутку санкција, у Трговинско представништво Русије у Прагу стижу обраћања десетина бизнисмена са молбом да им се нађу партнери у нашој земљи. Чешки бизнисмени су у недоумици и питају се зашто не могу они оно што могу други? У Љубљани је мешовити комитет за сарадњу са Русијом већ одржан. И Мађари су најавили да ће се у априлу у Казању окупити да преговарају са Русијом на нивоу Влада. Питам се шта Чеси чекају ако је Москва у сваком тренутку спремна да седне за преговарачки сто“, закључује Ступар.