Отварајући Други руско-српски сајам „Експо 2015“, који се одржава у Београду, руски амбасадор Александар Чепурин је рекао да Русија сматра да би нови гасовод требало преко Србије да иде до земаља југозападне Европе.
Чепурин је истакао да Србија и Русија имају дугогодишње партнерство у робној размени, међутим, тренутно најважнија област сарадње је транспорт гаса. Он је рекао да су сада актуелна питања везана за транспорт гаса, као замена након одустанка од реализације „Јужног тока“ и да се разматра како ће се допремати руски гас након што транспорт преко Украјине буде обустављен.
„Све земље које добијају гас и кроз које пролази гасовод морају што пре да се одлуче како ће се обезбедити тим енергентом пошто се обустави транспорт преко Украјине. Русија је спремна да се укључи у реализацију пројекта уколико не буде бирократских препрека. Најважније је да је став Русије – да гасовод мора да прође кроз Србију. То је важна одлука не само за земље које добијају руски гас или кроз које гасовод само пролази, већ за целу југозападну Европу. Иначе, цена гаса би до лета требало да појефтини имајући у виду пад цене нафте, што би могло да доведе до повећане потрошње тог енергента“, истакао је Чепурин.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је да се трговинско-економски односи Србије и Русије у сталном успону, али да постоје могућности за још динамичнији раст. Он је подсетио да је вредност укупне робне размене две земље у 2014. износила 2,5 милијарде евра, што је повећање од 300 милиона евра у односу на 2013. годину.
Дачић је навео да су руске компаније у Србији тренутно присутне у области банкарства, енергетике и железничког транспорта, изразивши наду да ће бити појачано присуство руских инвеститора и у другим областима, где постоји обостран интерес.
Он очекује да у наредном периоду дође до раста инвестиција, извоза и искоришћавања свих потенцијала, посебно у туризму и ауто-индустрији.
Генерални директор „РЖД Интернешнал“ Сергеј Павлов рекао је за Спутњик да та компанија учествује на овом сајму, будући да је један од највећих руских предузећа која послују на српском тржишту. Он каже да је недавно потписан још један уговор са српским извођачем у вредности од 10 милиона долара што показује да је сарадња Русије и Србије у порасту.
У плану је и почетак реконструкције пруге Београд — Бар, као и производња руских возова за српске железнице, каже Павлов и додаје да ће следеће године почети и један од највећих пројеката, а то је реконструкција пруге Стара Пазова — Нови Сад. Павлов је додао да су сви радови на реконструкцији српских железница у складу са уговореним роковима.
Поред компанија као што су „Руске Железнице“ и „Сбербанк“, на сајму своје штандове имају и мање фирме које у Србији доносе своје производе из области прехрамбене индустрије, грађевинарства, машинства, али и образовања.
Представница Казањског универзитета Олга Јешењина рекла је за Спутњик да овим путем жели да прошири сарадњу са српским универзитетима, као и да привуче пажњу српске омладине како би могли да искористе неке од многобројних програма који тај универзитет нуди.
„Наши основни правци студија су биомедицина, фармација, ИТ, аерокосмичке технологије, али и технологије прерада нафте. Ми смо дошли у Београд да се упознамо са представницима српских универзитета како би успоставили сарадњу и понудили могућност размене студената. Хтела бих да нагласим и да је Казањски универзитет од прошле године увео стипендије за стране студенте тако да сви који желе могу да аплицирају“, каже Јешењина.
На руско-српском сајму „Експо 2015“ учествује више од 100 великих, средњих и малих предузећа из 15 региона Русије, као и представника осам руских државних факултета, уз доста компанија из Србије и земаља региона. Сајам траје до петка у хотелу Метропол Палас у Београду, а улаз је бесплатан.