„У принципу, постоји неколико опција, поред руског гаса – испорука преко Грчке, кавкаски гас, вероватно ће бити арапски гасовод, постоји предлог Словачке за испоруку гаса, исто руски, преко ’Северног тока‘. Има више могућности испоруке гаса Бугарској. Међутим, за нас није важно само бугарско тржиште, већ и да испоруке гаса за целу Европу буду максимално очуване под обострано корисним условима. Проблем није у алтернативи, већ у стратешкој сарадњи“, рекао је РИА Новостима Калфин.
„За нас је важно да се сачува могућност испоруке руског гаса, транзит руског гаса. Питање је само како да се то организује под најбољим условима“, додао је он.
Русија је у децембру 2014. године објавила да обуставља реализацију „Јужног тока“ који је требао да прође кроз територију источноевропских земаља: Бугарске, Србије и Мађарске у корист новог гасовода кроз Турску (Турски ток).
Пројекат је био обустављен, између осталог, и због неконструктивне позиције ЕУ. Уместо тога, било је одлучено да се изгради гасовод у правцу Турске и да се на граници са Грчком направи гасни чвор. Неким државама, међу којима су Македонија, Србија и Мађарска, отвара се перспектива да учествују у новом пројекту за транзит гаса у западну Европу.
У овом тренутку, земље балканског региона, куда је требало да прође „Јужни ток", остају без других опција за снабдевање гасом и могућности да добијају профит од његовог транзита.