У нападу на ноћни клуб убијена су три Европљанина и два Малијца, преносе светске агенције. Двоје осумњичених је ухапшено, саопштио је извор из малијске полиције, али идентиет и националност осумњичених нису објављени.
„Они се налазе у процесу испитивања“, рекао је извор агенције АФП, додајући да су почели да износе „интересантне“ информације.
Према наводима полиције, до напада је дошло пошто је најмање један нападач убрзо након поноћи ушао у клуб и ресторан „Ла Терас“, који се налази у насељу Хиподром, делу Бамака популарном међу дијаспором, и отворио ватру.
„Ово је терористички напад, мада чекамо да се случај разјасни“, изјавио је један полицајац агенцији АФП.
Лист „Комба“ из Бамака објавио је на свом сајту да су мушкарац и жена остворили ватру из „тешког оружја“ док је трећи нападач стражарио на улазу, али, како наводи АФП, та информација није потврђена из независних извора.
У део Бамака у коме се догодио напад стигло је више стотина полицајаца, али у првом тренутку нису сви очевици хтели да сведоче због страха од одмазде.
Француски председник Франсоа Оланд „најоштрије је осудио овај кукавички напад“, наведено је у саопштењу из његове канцеларије. Амбасада Француске у Бамаку поручила је свим француским држављанима у том граду да буду опрезни ако морају да изађу из куће.
Белгијски министар спољних послова Дидије Рејндер је изјавио да је могуће да се ради о терористичком нападу, преноси Ројтерс.
На северу Малија има етничких сукоба и у току је побуна исламиста. Тај део земље се бори за стабилност и мир од државног удара 2012. године.
Џихадисти повезани са Ал Каидом држали су под контролом ту пустињску област величине Тексаса више од девет месеци. У војној интервенцији 2013. године, предвођеној Французима, они су делимично протерани из тог региона.
Та западноафричка држава се бори и са екстремистичким покретом Туарег, који се од 1962. године до данас четири пута побунио. Они се сукобљавају са малијском војском око ове територије коју зову Азавад и тврде да је њихова домовина.
Међутим, сукоби на северу земље до сада нису утицали на свакодневни живот у Бамаку, где живи 1,8 милиона становника и терористички напади су били ретка појава.