Дачић је рекао да Србија пут ка чланству у ЕУ, што је и њен први стратешки приоритет, сагледава као историјску шансу за модернизацију и промене, у складу са европским вредностима и стандардима.
Он је додао и да је веома охрабрен што је ЕУ утврдила нови правац деловања према балканском региону, чији је чиљ јачање повезаности, пре свега на економском и инфраструктурном плану, и привлачење инвестиција, које су кључ развоја.
Дачић је поводом председавања Србије ОЕБС-ом ове године рекао како је његовом „агендом доминирао и наставља да доминира конфликт у и око Украјине“.
„Преко милион људи је расељено, више од пет и по хиљада убијено и преко 12.000 рањено. Крајње је време да се мир устали“, нагласио је он и додао да „пакет мера договорених у Минску 12. фебруара представља најбољу расположиву мапу пута који води ка смиривању на истоку Украјине“.
Он је оценио да се примирје постигнуто средином фебруара углавном поштује, али да су потребни додатни напори свих страна да би оно постало одрживо и трајно и да би се омогућило повлачење тешког наоружања са линије фронта.
Трилатерална контакт група и Специјална посматрачка мисија констатовале су известан напредак у погледу повлачења тешког наоружања, али је Дачић навео да до сада није било прилике да се то верификује, „јер је за то неопходан потпуно неометан приступ читавој територији и појединим локацијама, укључујући зграде“.
„Мандат Специјалне посматрачке мисије истиче 21. марта и водимо преговоре о његовом продужењу. Постоји начелна сагласност да мандат буде продужен за 12 месеци, али су још увек отворена нека питања у вези са финансирањем“, додао је Дачић.
Он је, такође, рекао да ће Специјална посматрачка мисија ОЕБС-а наставити да патролира на локацијама на украјинској страни границе, али је указао да ће те активности зависити од безбедносне ситуације на терену.