Најновија контроверза, после тврдњи у медијима да је добротворна фондација Клинтонове током њеног мандата добијала донације од страних земаља, могла би да је кошта кандидатуре на следећим председничким изборима 2016. године. Клинтонова је, наиме, важила за једног од најизгледнијих демократских кандидата.
Бивша државна секретарка позвала је Стејт департмент да објави преписку коју је водила преко своје личне електронске поште док је била државни секретар у Обаминој администрацији од 2009. до 2013. године.
Представница Стејт департмента Мари Харф изјавила је да ће америчка администрација проучити ова писма.
Стејт департмент ће, како је саопштено, радити што брже на испитивању спорних мејлова Клинтонве, али би прочешљавање свих 55.000 страна могло да потраје месецима, а та перспектива нимало не радује политичке саветнике Клинтонове.
„Један од најважнијих принципа у руковођењу кризом јесте да ставите на располагање све информације како бисте избегли да оне буду сервиране кап по кап“, рекао је стратег демократа Крис Лахен, који је Билу Клинтону помагао да изађе из скандала током његовог председничког мандата.
Обамина администрација је више пута прекршила то правило кад је реч о убиству четворице Американаца у дипломатском представништву у Бенгазију у Либији. И поред бројних ранијих истрага, Стејт департмент је летос опет пронашао 15.000 страна претходно необелодањених докумената о том догађају да их преда одговарајућем комитету одбора. Тада су парламентарци открили да се Клинтонова као државна секретарка ослањала на лични имејл.
„Стејт депармтент нема све мејлове секретарке Клинтон на својим серверима“, рекао је председник комитета Треј Гоуди и додао да „само она има комплетну документацију. Комитет ће морати да се обрати њој, њеним адвокатима и њеним мејл провајдерима да би обезбедио да има приступ свему што амерички народ има право да зна“.
Гоуди, републиканац из Јужне Каролине, као и други конгресмени, пред Белу кућу поставља питање да ли је знала за имејл навике Клинтонове и да ли је она прекршила правила користећи лични налог.
Представник беле куће Џош Ернест сматра да се Клинтонова придржавала закона, али додаје да је тако само ако 55.000 страна које су Клинтонвоа и њено особље предали обухвата сву њену преписку.
Ипак, како наводе амерички медији, ни овај гаф, као ни контроверза са страним донацијама, не би нужно морали да буду фатални за председничке амбиције Клинтонове, али су опасни, јер јачају сумњу да породица Клинтон пречесто ризикује да се нађе на клизавом терену.