Према информацијама тог листа, у Кабинету канцеларке Ангеле Меркел чак се говори о „опасној пропаганди“ генерала Бридлава и поставља се питање да ли Американци покушавају да осујете напоре немачке канцеларке у постизању дипломатског решења за украјинску кризу.
Чак је и шеф немачке дипломатије Франк Валтер Штајнмајер лично интервенисао код генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга тим поводом.
„Истина је да сам се два пута обратио Алијанси у случајевима када се информације наших извора нису у потпуности поклапале са информацијама из САД или НАТО-а“, потврдио је Штајнмајер, преносе медији.
Он је, међутим, додао да нико не жели да „ово резултира било каквим спором“, пренео је Ројтерс.
Немачка влада била је, како наводи „Шпигел“, изненађена када је Бридлав крајем фебруара у Вашингтону упозорио на погоршање ситуације у Украјини и већу опасност од Русије, док је она имала информације обавештајне службе БНД и других извора да је примирје договорено у Минску крхко, али да се поштује.
Берлин је такође забринут да би непрецизне и контрадикторне изјаве генерала Бридлава, чије примере магазин наводи, могле да нашкоде кредибилитету Запада.
Више амбасадора при НАТО-у је прошле недеље на састанку изразило критику због јавних наступа команданта Бридлава по питању Украјине.
Он, међутим, одбацује критике тврдећи да остаје при свим изјавама које је током украјинске кризе дао.
Може се очекивати, како је навео, да се процене центра тајне службе НАТО-а, који добија информације од 33 чланице и партнера, не поклапају увек са проценама држава појединачно.
„Нормално је да се не слаже свако са мојим проценама“, рекао је он за „Шпигел“.