Од тренутка када су западне зeмље увеле санкције Русији, трговинске везе, али и туристичке посете том полуострву су углавном онемогућене. Европска унија не дозвољава туристичким агенцијама да у својој понуди имају Крим или Севастопољ.
Упркос томе, група људи из Велике Британије направила је десетодневни план пута за „друштвене групе“ која ће у априлу бити у прилици да упозна културу и историју Крима, али и да испроба чувено локално вино.
Фејсбук страница ове групе русофила наглашава да путовање није део било које званично организоване туристичке туре, па да се стога и не може сматрати „трговином“.
„Напомињемо, ова група није повезана ни са једном туристичком агенцијом. То је друштвена група која спаја истомишљенике и планира заједничка путовања. Посао домаћина тог путовања је само да организјује и испланира пут, али он није одговоран за безбедност људи“, наводи се на сајту групе.
Спутњик је контактирао људе који стоје иза те „друштвене групе“, а који су желели да остану анонимни.
„Туристичким компанијама је забрањено да промовишу туризам на Криму. Ми нисмо агенција, ми смо само обични људи, група која воли да посећује многа места. Овога пута је то Крим. Лепо је отићи тамо, јер они имају добро вино и дивне музеје“, рекао је један од русофила са Фејсбука за Спутњик и додао да се „чисто друштвеном посетом не могу прекршити санкције Запада“.
„Опасно би било да тамо идемо пословно, да зарађујемо новац. Овако, ми нисмо бизнисмени, већ само обични људи, као и сви остали“, каже наш саговорник.
Чланови ове „друштвене групе“ ће морати да се пријаве за руске визе, које ће коштати 122 фунте по особи, и на њих ће морати да чекају између шест и осам дана. С обзиром на то да не постоје директни летови из земаља ЕУ ка Криму, путници ће морати да лете са лондонског аеродрома Гетвик до Москве, а затим одатле за Симферпољ.
Аранжман обухвата посету тајним Стаљиновим нуклеарним подморничким базама у Балаклави, посету Воронцовој палати, једној од најстаријих и највећих палата на Криму, која је саграђена за време грофа Михаила Воронцова 1846. и чија је изградња трајала 23 године. Архитекта палате био је Едвард Блор, који је дизајнирао и делове Бакингемске палате, палату Сент Џејмс и још много других важних објеката у Енглеској и Шкотској.
Саговорник Спутњика каже да су се за путовање пријавили Британаци који уживају у путовањима и опет наглашава да организација нема никакве везе са било којом туристичком агенцијом.