Џуда тврди да се у Лондону у овом тренутку налази око 1000 агената руских обавештајних служби и дипломатског ресора. „Опрезно, Путин све види“, упозорава он у британском листу Тајмс.
Позивајући се на дугогодишње контакте у медијима, новинар пише да Федерална служба безбедности (ФСБ) шпијунира опозицију, олигархе, британску владу и представнике експертске заједнице који ради доступа унутрашњим информацијама падају у вечно ропство Кремља.
Џуда тврди да су од њега лично представници Кремља недавно покушали да добију мекше чланке у замену за приступ информацијама, док му је један од његових контаката у медијима признао да добија једну шестину финансијских средстава од ФСБ. Руске специјалне службе имају више од 3 милиона сарадника. У 2015. години 40 одсто државног буџета биће потрошено на безбедност и одбрану, између осталог и на подршку шпијунској мреже у Лондону, наглашава новинар.
Према подацима британске тајне службе, руских шпијуна у Лондону има више него у доба хладног рата. Стари агенти спољно-обавештајне службе су добро познати британској МИ-6, а шпијунажом се такође бави и добра половина руске дипломатске мисије. Разлика између дипломата и шпијуна је само у томе што другопоменути може да плати за информације, објаснио је новинару један дипломатски службеник.
Само агената има око 100, пише Џуда, док доушника има приближно 1000. У руској дијаспори у Лондону ништа не може бити урађено без њиховог знања. „На свакој манифестацији присутно је од једног до три информатора ФСБ“, изјавио је Бил Браудер, бивши шеф Сергеја Магнитског. ФСБ, пре свега, прати представнике опозиције, којих у Лондону има више него у Санкт Петербургу. Поред њих, надзире и чланове владе, парламента, Министарства унутрашњих послова и политичаре у оставци. То је најлакши посао јер се многи чланови парламента радо баве „консултацијама“, наводи Tајмс.
Руска служба безбедности не заборавља ни богате људе, чији утицај у савременом свету често превазилази утицај политичара. На крају, ФСБ не оставља незаинтересовану ни експертску заједницу која се бави Русијом и формира њену информациону слику у иностранству, тврди Џуда. Руски агенти и њихови доушници, често, специјално улазе у поверљиви круг водећих аналитичара за Русију и британског естаблишмента. Понекад, агенти се представљају новинарима који се критички односе према Путину или покушавају да обећањима о ексклузивном приступу руским чиновницима привуку оне који га заиста критикују. Западни експерти могу да зараде на овим информацијама вршећи консултације страних фирми у Русији, а Кремљ на такав начин затвара уста коментаторима који најбоље познају стање у Русији.