Градоначелник Ранилуга Градимир Микић вратио је на поновно разматрање одлуку Скупштине општине Ранилуг да се једна улица у назове по Слободану Милошевићу.
"Ја сам одлуку вратио на поновно разматрање у Скупштини општине. Нико из министарства (локалне самоуправе) не може да захтева да урадим то што сам ја урадио, чак и пре него што се дигла ова галама", изјавио је Микић за Радио Слободна Европа.
Градоначелник Микић и већина одборника у Скупштини општине Ранилуг су из Српске листе.
Заменик министра локалне самоуправе косовске владе Бајрам Гецај изјавио је да су о именовању једне улице именом Слободана Милошевића већ разговарали са градоначелником Ранилуга.
"Ми смо разговарали са градоначелником и он је затражио да Скупштина још једном размотри одлуку, посебно у делу на проблематичну улицу, о чему су писали медији. Ми чекамо реакцију Скупштине општине да бисмо после тога предузели мере. Ми тренутно разматрамо наше могућности", рекао је Гецај.
Приштински медији су најавили да ће власти у Приштини заседати због могућности да у Ранилугу улице добију бивши председник СРЈ и хашки оптуженик Слободан Милошевић и српски официр и вођа четничког покрета Драгољуб Дража Михаиловић.
Иницијатива је потекла од сеоских одбора у Ранилугу и коначну одлуку би требало да донесе општина.
Приштинска „Газета“ је пре неколико дана објавила фотографије на којима се види да су табле са исписом „Улица Слободана Милошевића“ већ одштампане, уз тврдњу да је то учињено на иницијативу председника српске општине Ранилуг Градимира Микића.
Вест је, очекивано, подигла много прашине, а медији на Косову пишу да ће косовске власти расправљати о тој иницијативи, иако је именовање улица у ингеренцији локалних самоуправа.
Косовски заменик министра за локалну самоуправу Бајрам Гечај рекао је за „Коху“ да ће током дана бити објављено саопштење поводом овог случаја.
„Засад имамо само медијске информације о овоме, а за понедељак је заказана седница на којој ће се расправљати о томе шта се дешава у тој општини“, рекао је Гечај у недељу.
Како пише „Коха“, заменик министра није могао да одговори на питање да ли косовске власти имају листу забрањених имена и да ли постоји пропис „којим се забрањује да улице добијају имена лица одговорних за геноцид“.