Боко Харам је последњих месеци проширио своје терористичке прекограничне операције на Камерун, Нигер и Чад. То је подстакло нигеријске суседе на одмазду, иако су њихови односи са Абуџом ограничени и повремено затегнути.
Јучерашња офанзива је прва операција коју је Нигер извео на територији Нигерије у борби против Боко Харама. До сада су све војне операције биле ограничене на одбијање напада на националним границама.
Нигеријска влада апеловала је на већу међународну помоћ после суботње "заклетве" вође Боко Харама на верност самопроглашеној Исламској држави и њеном "калифату".
Војне снаге Чада, подржане авијацијом, већ су ангажоване на територији североисточне Нигерије и успеле су да поврате територије које су џихадисти заузели у близини нигеријско — камерунске границе.
"Можемо да потврдимо да су снаге Чада и Нигера јутрос покренуле офанзиву из Нигера. Офанзива је у току", рекао је пуковник Азем Бермандоа портпарол војске Чада.
Извори из Нигера рекли су да су нигеријске власти дале зелено светло за акцију.
Крис Олаколејд, портпарол главног штаба нигеријске армије, рекао је у изјави су покренуте одређене превентивне акције у региону и да у операцијама учествује и нигеријска армија. Очевици из нигерског града Дифе кажу да су видели више од 300 војних возила, укључујући и тешко наоружане џипове, као и камионе са водом и горивом, како, по ноћи напуштају касрну и крећу се у правцу границе.
Војни извори из Нигера саопштавају да се борбе воде на граничној реци Комадугу, додајући да је план да здружене армије крену према југу ка градовима Дамасак и Малам Фатори.
Чланице Афричке уније сагласиле су се још крајем јануара по питању оснивања здружених снага за борбу против џихадиста и покушавају да за операцију добију мандат од Савета безбедности УН. Нејасно је, међутим, коликог су обима снаге које су укључене у акцију, која је покренута дан пошто је у бомбашком нападу у нигеријском граду Маидугури убијено 50 људи. За напад је окривљен Боко Харам. То је био најтежи напад на град, у коме је Боко Харам основан.
Маидугури, престоница нигеријске савезне државе Борно, већ је био мета напада крајем јануара и почетком фебруара, када су џихадисти покушали да га заузму. Овај град је виђен као престоница "калифата" који џихадисти покушавају да оснују у североисточној Нигерији. Боко Харам тренутно у Нигерији контролише триторију величине Белгије, а нигеријске власти позвале су на ослобођење целокупне државне територије до 28. марта, за када су заказани општи избори.
Аналитичари се слажу да је операција ове врсте у западној Африци потребна, али не гаје превелику наду да ће ова конкретна акција постићи неки велики успех. Филип ван Никерк, директор консултантске куће Калабар Африка, за магазин Бизнис деј каже да је најважније заробити вође Боко Харама.
"Заробљавање кључних вођа Боко Харама могло би да води до хватања спонзора који су остали недодирљиви упркос несрећи коју су проузроковали милионима африканаца. То би била прилика да их идентификујемо, ухапсимо и изведемо пред суд; или, у најмању руку, да пресечемо токове новца и дотур оружја. Уколико се то не деси, Боко Харам ће се вратити", сматра Филип ван Никерк.
За Симона Тиздала из Гардијана, једнострано проглашена алијанса од стране вође Боко Харама Абубакра Шехауа не значи много у погледу непосредне сарадње на заједничким операцијама са Исламском државом:
"То више личи на плач за помоћи, узимајући у обзир последње поразе које је Боко Харам претрпео", каже Симон Тиздал.
Хилари Матфес из Ал џазире каже да међународна заједница има одговорност да ублажи претњу од Боко Харама и других регионалних побуњеника. Међутим, Матфесова каже да оснаживање "неодговорних актера" као што је Чад путем војне помоћи може више наудити него учинити добра.