БРИКС је савез у развоју и настао је од држава које чине једну четвртину укупне светске територије. На тој територији живи око три милијарде људи, односно 42 одсто становништва планете. Укупан БДП Бразила, Русије, Индије, Кине и ЈАР износи скоро 15 одсто светског.
Ова продуктивна сарадња започела је пре девет година када је на маргинама заседања Генералне скупштине УН 2006. године одржан први састанак министара — у то време још увек у формату БРИК.
Први самит пуног формата одржан је три године касније у Јекатеринбургу на иницијативу Русије и тада су размотрена питања светске финансијско-економске кризе и глобална безбедност намирница.
Од тада су самити постали редовни и сваки пут се по реду одржавају у једној од земаља БРИКС-а. На следећем састанку у Бразилу постигнут је договор о сарадњи у области финансија и помоћи извоза земаља ове заједнице, а исте 2010. године групи земаља у развоју придружили су се Јужноафричка Република — и појавио се БРИКС.
Једну од најважнијих фаза у развоју заједнице представљао је прошлогодишњи самит у бразилском Форталезеу када је донета одлука о оснивању Банке за развој БРИКС и формирању пула девизних резерви. То треба да обезбеди економију земаља заједнице. Осим тога, то може представљати алтернативу Међународном монетарном фонду који углавном штити транснационалне корпорације не помажући притом стабилизацији светског девизног тржишта.
Главни аналитичар инвестиционе групе „Норд капитал“ Роман Ткачук каже за Спутњик да је дугорочни план био да се до 2050. године пробије на водеће позиције у свету, да се игра кључна улога и да се по утицају престигну САД и ЕУ.
„Крећемо се у том правцу, први кораци су већ направљени – оснивање банке, међусобни уговори, а потписан је и уговор о стварању пула девизних резерви земаља БРИКС-а. Земље су прешле на конкретне ствари“, истиче Ткачук.
Банка, према његовим речима, у перспективи може представљати алтернативу ММФ-у – уколико би се неке од земаља БРИКС-а суочиле с финансијским проблемима, она би им пружила помоћ.
Аналитичар сматра да ће предстојећи самит БРИКС-а представљати важан догађај и не искључује склапање значајних споразума о међународној сарадњи.
Према речима Владимира Колотова, шефа катедре историје земаља Далеког истока Источног факултета Санктпетербуршког државног универзитета, удруживање Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке Републике игра битну улогу у решавању светских проблема и осигурању глобалне безбедности.
„БРИКС већ ствара алтернативу за друге економске блокове“, сматра Колотов.
Он каже да структуре у којима главну улогу играју САД, за разлику од БРИКС-а, могу да приморавају своје партнере да спроводе одлуке које су донеле САД, чак и онда када им се то не свиђа.
„Како је недавно рекао Обама, могу да ’уврћу руке‘ својим партнерима. То се види и по санкцијама од којих Европска унија пати. Што се тиче удруживања заједнице БРИКС, она се заснива на поштовању суверенитета и немешању у унутрашње ствари. То је принципијелна разлика у поређењу с организацијама на чијем челу се налазе Сједињене Државе“, наглашава Колотов.
Руски председник Владимир Путин је позивајући шефове земаља БРИКС-а на јулски самит у Уфи обећао да ће обезбедити континуитет и да ће узети у обзир резултате сусрета у Бразилу.