Грчки премијер Алексис Ципрас поново је на дневни ред изнео питање исплате ратне штете, рекавши јуче у парламенту да његова земља никада није добила пуну компензацију од Немачке.
Грчка верује да Берлин треба да јој плати за уништену инфраструктуру, ратне злочине и зајам који је окупирана Грчка била приморана да да нацистима.
То питање је додатно угрозило односе између Атине и Берлина, већ нарушене трвењима двеју земаља везано за међународну финансијску помоћ Грчкој.
Немачка предводи земље ЕУ које траже од Грчке примену оштрих мера штедње, ако хоће заузврат да добије финансијску помоћ.
„Нећемо имати никакве разговоре нити преговоре са грчком страном о компензацији за Други светски рат“, рекао је новинарима у Берлину портпарол немачког министарства финансија Мартин Јегер, упитан да прокоментарише Ципрасову изјаву.
Јегер је навео да немачка влада верује да је питање исплате ратне штете решено Споразумом из 1960. којим је Западна Немачка требало да Грчкој исплати 115 милиона немачких марака.
Грчка влада, коју предводе радикални левичари, сматра да је тај споразум одложио коначни договор док Немачка не закључи свеобухватни мировни споразум са четири окупационе силе.
Када су Британија, Француска, Совјетски Савез и САД потписале 1990. Споразум којим је Немачка поново повратила пуни суверенитет, западнонемачке дипломате су радиле на томе да спрече да он буде назван мировним споразумом, како би избегли захтеве за исплату ратне штете.
„Требало би заједнички да гледамо напред. Изношење ових емотивних навода који гледају у прошлост не помаже у контексту рада који морамо заједнички да спроведемо са Грцима“, истакао је Јегер.
И портпарол немачке владе Штефен Зајберт покушао је да скрене пажњу на садашње грчке економске проблеме.
„Немачка је веома свесна својих моралних обавеза да очува успомену на сопствену кривицу за Други светски рат и патње које је донела многим земљама. То ништа не мења када се ради о законској и политичкој процени питања компензације и репарације. Еврозона и Грчка заједно имају тежак пут пред собом на који би требало да се концентришу“, рекао је Зајберт.