На крају јануара јавни дуг је био 23,2 милијарде евра, што је 72,3 одсто бруто домаћег производа (БДП).
По подацима Управе за јавни дуг, 10. марта јавни дуг је износио око 2.926 милијарди динара, односно 24,2 милијарде евра.
Јавни дуг је на крају 2000. године био 14,17 милијарди евра, што је тада износило 201,2 одсто БДП. Од тада је најнижи јавни дуг био 2008. године и износио је 8,78 милијарди, односно 28,3 одсто БДП.
Законом о буџетском систему учешће јавног дуга у БДП-у ограничено је на 45 одсто.
Управа је саопштила да је раст јавног дуга највећим делом условљен јачањем вредности америчког долара према евру.
Како су агенцији Бета рекли у Управи, до краја марта 2015. године јавни дуг ће се смањити због отплате више од 15 милијарди динара по основу хартија од вредности рочности до две године које доспевају на домаћем тржишту.
Задуживање за финансирање тог издатка покривено је емисијом трогодишњих динарских обвезница крајем фебруара 2015. године.
По другим основама јавни дуг до краја марта 2015. године ће се смањити и за 75 милиона евра због отплате дугова страним мултилатералним и билатералним кредиторима по основу спољног јавног дуга.
Из Управе за јавни дуг су истакли да су, имајући у виду високу ликвидност Републике Србија, операције са јавним дугом на домаћем тржишту усмерене на обезбеђивање новца за финансирање доспећа хартија од вредности и финансирање смањивања стања динарског дуга рочности до две године.
Тиме се јавни дуг током 2015. године неће повећавати услед операција задуживања на домаћем финансијском тржишту, навели су из Управе за јавни дуг и додали да ће примарни фактор од утицаја на раст стања јавног дуга бити промена вредности америчког долара према евру.