„Формално, није познато да су овде настале било какве непредвидиве околности које су услов за доношење закона у хитној процедури. Суштински, 'посебним законом' се у једној капиталној ствари задире у Уставом гарантовано право грађана на мирно уживање својине и то на начин који представља преседан јер се одступа од правила која важе за све друге случајеве у Србији“, пише у саопштењу.
Како је оценио заштитник грађана, Влада предлагањем лекс специјалиса жели да створи основ за експропријацију непокретности ради изградње „Београда на води“, који не постоји у важећем Закону о експропријацији.
„Експропријацијом се грађанима без њихове воље, уз накнаду, одузимају непокретности у власништву а важећим Законом о експропријацији прописано је да Влада може да утврди постојање јавног интереса само ако је то неопходно за изградњу објеката у области образовања, здравства, социјалне заштите, културе, водопривреде, спорта“, наводи се у саопштењу.
Додаје се да према одредбама актуелног Закона о експропријацији, Влада може да утврди постојање јавног интереса ако је то неопходно и за изградњу објеката саобраћајне и комуналне инфраструктуре, објеката за потребе државних органа и органа територијалне аутономије и локалне самоуправе, објеката за одбрану земље, као и за изградњу станова којима се решавају стамбене потребе социјално угрожених лица.
„Заштитник грађана очекује да ће предложени закон бити размотрен у Народној скупштини у редовној процедури, која гарантује потпуније и квалитетније сагледавање свих аргумената и последица овакве намере“, стоји у саопштењу.