Директорка ММФ-а Кристин Лагард навела је у саопштењу да ће новим аранжманом бити подржана економска стабилизација и реформе широког спектра у Украјини.
Министарка финансија Украјине Наталија Јареско рекла је раније данас да влада у Кијеву очекује да у наредним данима добије пет милијарди долара од ММФ-а.
Кредит Украјини је продужен под условом да влада примени дубоке структуралне реформе и смањи потрошњу, преноси Бета.
Украјински председник Петро Порошенко јуче је потписао мере за драстично смањење потрошње и одобрио је промене пореског система.
„Овим је у потпуности испуњена украјинска страна спразума са ММФ-ом“, рекао је данас Порошенко на заједничкој конференцији за новинаре у Кијеву са шведским премијером Стефаном Левеном.
Лагардова је поздравила „снажну посвећеност Украјине реформама“.
„Одржали су фискалну дисциплину у веома тешким условима, дозволили су прилагођавање курса, и повећали малопродајну цену гаса“, навела је Лагардова у саопштењу.
Она је додала да ће бити предузете мере за заштиту најсиромашнијих.
Цене услуга порасле су претходних недеља за све, а инфлација је утицала на пад вредности плата.
Владин буџет за 2015. заснован је на ономе што многи аналитичари верују да је оптимистична прогноза о паду економије од 5,5 одсто.
Украјинска економија, већ прилично угрожена огромном бирократијом и корупцијом, претходне године је додатно била оптерећена ратом на истоку земље.
Јарескова је у прошломесечном интервјуу за агенцију АП проценила да је конфликт у Украјини потрошио 20 одсто украјинске економије.
Порошенко је навео да ће позитивна одлука ММФ-а отворити пут већој подршци, укључујући и Светску банку и Европску банку за обнову и развој.
САД су обећале Украјини кредит од две милијарде долара, а ЕУ од 1,8 милијарди евра.
Шведска се обавезала да ће дати 175 милиона евра у бескаматним кредитима у наредних седам година, рекао је Порошенко на конференцији за новинаре са Левеном.
Он је додао да је пакет помоћи за извлачење Украјине из економске кризе сада достигао 40 милијарди долара.