Порталу „Бебац“ стигло је 300 притужби на рад РФЗО од трудница из свих крајева Србије, које су уз личне податке дале и детаљан опис проблема у вези са кашњењем накнаде, а неке у коментарима наводе да исплате касне четири месеца. Збирна тужба је прослеђена омбудсману Саши Јанковићу.
„Бебац“ је збирном притужбом затражио да будућим мајкама буде исплаћен новац који касни, и то део од 35 одсто од зараде, који је РФЗО дужан да исплаћује директно на рачун труднице, као и други, већи део, од 65 одсто који би требало послодавац да им проследи од Фонда.
„Сматрамо да је у време када је у Србији херојски чин одлучити се на потомство, недопустиво да пронаталитетна политика буде на овако ниском нивоу. Будуће мајке се већ у првим месецима трудноће суочавају са небригом државе према њима, а тако су третиране и након порођаја“, пише у саопштењу портала „Бебац“.
„Бебац“ од омбудсмана тражи заштиту трудница и помоћ у остварењу законских права, међу којима и права на накнаду током боловања у трудноћи.
„Уместо да буду заштићене и имају бенефиције, жене које се одлуче на мајчинство у овој држави су кажњене и повређује им се достојанство. Ниједан разлог за неисплаћивање накнада за трудничко боловање од стране РФЗО није оправдан и прихватљив“, апеловао је „Бебац“.
РФЗО: Закаснеле накнаде за трудничко нису наш пропуст
Републички фонд за здравствено осигурање негирао је пропуст у исплаћивању накнада за трудничко боловање, оценивши да су за кашњење криви послодавци, саопштено је из Фонда.
„Ако послодавац не поступа у складу са прописаним, те касни са исплатом зараде запосленима, уплатом доприноса или издавањем потребне документације, може се догодити да исплате касне и по неколико месеци, што свакако није пропуст Фонда“, наводи у саопштењу.
РФЗО је саопштио да је у току фебруара месеца дошло до привременог прекида у исплати дела накнаде зараде у износу од 35 одсто у свим филијалама РФЗО, али да је то било раније најављено.
„Нова верзија обрачуна дела накнаде зараде прослеђена је свим филијалама и, по ажурирању матичне евиденције од стране филијале, неће постојати сметње за обрачун и исплату овог дела накнаде зараде“, наводи се у саопштењу.
Додаје се да се обрачун и исплата дела накнаде зараде одвијају у року прописаном Законом о здравственом осигурању, односно 30 дана од дана подношења комплетне документације.
„Сметње за исплату тог дела накнаде зараде нису постојале. Ако послодавац не поступа у складу са прописаним и касни са исплатом зараде осталим запосленима, уплатом доприноса или подношењем комплетне документације неопходне за обрачун и исплату накнаде зараде, може се догодити да исплате касне и по неколико месеци, што свакако није пропуст Републичког фонда“, рекли су из РФЗО.
Додаје се да су се РФЗО обраћале труднице спречене за рад захтевима за достављање података о исплати накнаде зараде, а да се утврдило да исплате касне због послодаваца.
„Имамо случајеве да је послодавац тек 3. марта 2015. године поднео доказе за исплату накнаде зараде за септембар 2014. године, као и случајеве да послодавац не доставља потпуну документацију и с тим у вези захтевану допуну документације, због чега не постоје услови за поступање РФЗО“, наводи се у саопштењу.