Он је новинарима након панел-дискусије о предузећима у реструктурирању у организацији часописа Нова економија рекао да се ради о два дела кредита од по 100 милиона долара за приватизацију и још 200 милиона долара за Железнице Србије, Путеве Србије и Електропривреду Србије (ЕПС).
„Стекли су се услови да Одбор директора Светске банке 24. марта одобри прву рату од 100 милиона долара кредита за приватизацију“, рекао је Верхеијен.
Он је рекао да је половином фебруара Влада Србије испунила услове за одобравање тог кредита који су се односили на усвајање нових закона о приватизацији и стечају, покретање стечаја у предузећима за које не постоје заинтересовани купци, почетак продаје имовине тих предузећа и продужење програма за исплате отпремнине радницима.
Верхеијен је рекао да је договор са Министарством финансија да се друга рата тог кредита у износу од 100 милиона долара одобри до краја године уз услов да се заврши приватизација и стечај предузећа из портфеља Агенције за приватизацију.
Постоји могућност, истакао је, да се разговара о томе да се приватизација за поједина предузећа не заврши код екстремно тешких случајева због, на пример, правних разлога, али ће разговори о томе бити настављени са Владом Србије.
„Светска банка ће направти нову процену о испуњености услова за одобравање другог дела кредита крајем октобра или почетком новембра“, рекао је Верхеијен.
Он је рекао да је независно од тога Светска банка са Владом Србије ради на новом програму који би подржао корпоративизацију и финансијску консолидацију ЕПС, Путева Србије и железница Србије.
„То је процес који ће трајати најмање две до три године. Договорићемо се са Владом Србије који су кораци у том процесу за сваку од компанија и кључним мерилима“, рекао је Верхеијен.
Светска банка, додао је, планира да обезбеди до краја ове године 200 милиона долара подршке буџету Србије, за завршетак договора о корпоративизацији и консолидацији ЕПС-а, Железница Србије и Путева Србије.
Верхеијен је додао да би након тога, веровато до краја 2016, на основу примене планова рестуктурирања, могла да буду одобрена додатна средства за тај процес.
„То ће звисити и од нове стратегије Светске банке за Србију али могуће је да ће бити одобрен и други део подршке за ЕПС, Железнице и Путеве Србије“, рекао је шеф канцеларије Светске банке у Србије Тони Верхеијен.