Министар спољних полова Ислинда Гунар Браги Свеинсон обавестио је Европску комисију о одлуци његове земље да повуче своју апликацију.
Европска унија и Исланд разговарали су о позицији ове земље када је у питању њена кандидатура. Влада не намерава да настави са припремом за чланство у ЕУ, каже се у саопштењу.
Шеф Странке светле будућности Гвидмундур Стејнгримсон рекао је раније ове године у разговору за Спутњик да би коначна одлука требало да буде донета на јавном референдуму.
„У потпуности подржавам све тврдње да преговори треба да се заврше, након чега би уследио референдум који би се тицао чланства. Народ је тај који у демократском процесу треба да одлучи да ли да се придружимо Европској унији или не“, рекао је Стејнгримсон.
Овај корак у складу је са обећањима на која се након избора 2013. обавезала нова, евроскептична влада.
Исланд је аплицирао за чланство у ЕУ 2009. године, али је почетком 2015. исландски премијер изјавио како ће његова држава ту апликацију повући. Ова земља је већ чланица Европског економског простора (ЕЕП), што јој омогућава неометано кретање људи и робе у другим државама-чланицама Европске уније.
„Учешће у разговорима са Европском унијом више није заиста оправдано. Како због промена у самој Европској унији, тако и због чињенице да она није у складу са политиком актуелне владе, која није спремна да прихвати све услове на које је пристала претходна влада. Из тих разлога смо поново на нули“, рекао је раније ове године премијер Исланда Сигмунтур Тавид Кунлохсон, а пренели су исландски медији.
Представници исландске пољопривредне и рибарске индустрије већ дуже време се противе чланству у ЕУ, јер се не слажу са европским законима тржишта који би морали да буду имплементирани у случају прихватања чланства.
Финансијска криза 2008-2011. године довела је до нестабилности исландске валуте, што је био и први разлог због ког се Исланд заинтересовао за прихватање евра.