Према мишљењу аутора чланка, питање стварања зaједничке европске одбране може се сматрати неприкладним.
„Неспособност Европе да заштити своју територију, што се свакодневно потврђује неефикасним системом Шенгенског споразума коме се нису придружиле све земље-чланице ЕУ, само потврђује ову тезу. Не треба бити председник Европске комисије да се то схвати. Додајмо томе да председник ЕУ поседује велика овлашћења по овом питању. Саветујемо господину Јункеру да се више бави борбом са пореским рајевима, чији творац је био јошдонедавно", пише Пол Булвре.
Аутор сматра да се одговорност за погоршање односа између Европе и Русије може делимично објаснити полтронством према Сједињеним Државама, које су према украјинском питању заузеле, у најмању руку, став на ивици провокације према Русима.
„Уместо бесконачног ширења граница Европске уније и уместо привлачења кандидата аутоматским примањем у НАТО, наши руководиоци би требало да се замисле над историјом Русије и макар једном да погледају географску карту. Никада та земља није пристајала, нити ће пристати да се одрекне својих категоричких захтева: западна војна алијанса не сме да се граничи с њом, рејони централне Азије близу њене територије не могу се дестабилизовати и, на крају, не може се осујетити њен приступ топлим морима.
Својим очајничким `трбушним плесом` Сједињене Државе и ЕУ пред Украјином. Они су одговорни за тренутни `циркус`, што не скида одговорност са Владимира Путина за војни развој ситуације", закључује аутор чланка