Удовички је за Вечерње новости рекла да је то најважнији задатак, јер у садашњем систему посланик у Скупштини полаже рачуне странци, а тек онда странка грађанима, па га многи називају партократијом.
„Грађани треба да знају име и презиме особе за коју гласају, јер је то једини начин да посланик брине о томе како ће се вредновати његов рад. Ни чист већински систем није решење, јер посланик ту зависи искључиво од партикуларних интереса његове изборне јединице“, објаснила је Кори Удовички.
Она је додала да у чистом већинском систему „национални парламент постаје пијаца за трговину између локалних интереса и да Србија мора да тражи комбиновано решење“.
Према њеним речима, „у комбинованом систему, имали бисмо независнијег посланика, који за свој рад одговара грађанима, а уколико добро заступа ставове грађана, постаје и сам утицајнији у својој странци“.
Удовички је навела да комбиновани систем штити и регионалне интересе, мада је сложенији од већинског.
„Тако у Немачкој грађанин гласа два пута, једном за странку, други пут за име посланика; у једноставнијем систему гласа се за појединце по изборним јединицама, али се парламент формира по добијеним гласовима за странке. Трећа могућност је да се парламент састоји из већински и пропорционално изабраних посланика“, рекла је потпредседница Владе Србије.