По узору на стендап комичаре из Америке и Енглеске, у Србији се сваким даном на друштвеним мрежама све више шерују снимци шаљивих прича младих, домаћих комичара који својим наступима у клубовима засмејавају људе широм земље. Попут Крис Рока, Еди Изарда и других, домаћи комичари својим досеткама парирају неким од најпознатијих шаљивџија западних земаља. Милица Михаиловић, оснивач „Standup.rs‟, за Спутњик каже да је та организација прва тог типа у Србији и да од 2009. године организује клупске и позоришне наступе домаћих и регионалних стендап комичара.
Она каже да у организацији „Standup.rs‟ тренутно ради 10 комичара, али и да се веома често организују конкурси под називом „отворени микрофон‟, на којима сви заинтересовани могу да се пријаве и учествују и на тај начин постану део тима. Према њеним речима, „Standup.rs‟ тесно сарађује и са комичарима из региона. „Највише сарађујемо са људима из Хрватске, али и из Босне и Херцеговине, као и из Бугарске, што је доказ да је источноевропска „комеди‟ сцена поприлично жива‟, каже Милица.
Јелена Радановић, једна од комичарки која редовно наступа у београдским клубовима и позориштима, каже да тај посао можда и није један од најперспективнијих, али свакако да је један од најзабавнијих. Она каже да стендaп није само имитација или препричавање вицева, већ да је најбитније да сте сами написали свој текст. Према њеним речима, бити стендапер значи иронично говорити о друштву, политици, као и о догађајима који нас окружују.
Разлика између домаћих и страних комичара јесте што у нашим крајевима не постоје школе за стендап, и самим тим ми морамо тешким радом и честим наступима да стичемо искуство. Стендап комичари углавном нису глумци, тако да ми морамо самостално да увежбавамо и дикцију и понашање на сцени и све остало што иде уз један сценски наступ‟, каже Јелена.
Радановићева је недавно у Београду наступала заједно са својим колегиницама Мирандом Лончар из Босне и Херцеговине и Марином Орсаг из Хрватске у оквиру групе „Фем Фронтал‟. Марина, која је уједно и оснивач загребачког „Студија смијеха‟ каже да стандап за њу није само хоби већ професија.
Већ девет година живим од овог посла, што значи да се тешким радом, као и на сваком другом послу, може зарадити довољно за живот. Међутим, већа мотивација од новчане јесте управо та што ми на овај начин пишемо историју, јер смо први који се бавимо овим послом у нашим крајевима, и то је покретач јачи од било ког другог‟, каже Марина.
Миранда Лончар из Мостара, која се такође бави овим послом, каже за Спутњик да је та сцена у Босни и Херцеговини више заступљена него у Хрватској и Србији имајући у виду да комеди клубови постоје у више градова, а не само у престоници. Она каже да је рецепт успешног стендапера, заправо, умеће да на ироничан начин преприча реалну садашњост која прожима сваку пору нашег друштва.
Ја сам мислила да ћу се кроз овај посао ослободити и моћи да причам о ономе шта мене занима, међутим, ти мораш да веселиш публику и да причаш о ономе што публика жели да чује и чему она жели да се смеје", каже Миранда.
Наступи домаћих комичара могу се пратити на ТВ каналу „Comedy Central Extra‟ у оквиру програма „Standup & More‟, док се живи наступи могу гледати у београдском клубу Бен Акиба, који је уједно и један о првих „стендап комеди‟ клубова у Београду.
Поред тога, у Београду ће у октобру ове године бити одржан и пети по реду фестивал тог вида комедије – „Стендап фест‟, на коме ће људи бити у прилици да виде мноштво комичара како из Србије, тако и из региона, али и неке од познатих светских звезда.