Израелски премијер Бењамин Нетанјаху прогласио је победу после тесних националних избора, на којима је његова Ликуд партија остварила бољи резултат него што се очекивало.
У саопштењу објављеном на Твитеру, Нетанјаху је рекао да су „насупрот свим изгледима“ његова Ликуд партија и националисти обезбедили „велику победу“.
Against all odds:a great victory for the Likud. A major victory for the people of Israel!
— בנימין נתניהו (@netanyahu) March 17, 2015
Према првим анкетама на излазу са биралишта, Ликуд партија је остварила изједначен резултат са коалицијом левог центра — Ционистичком унијом Исака Херцога.
Резултати, међутим, наговештавају да Нетанјаху неће бити тешко да оформи већинску коалицију са радикалним и верски настројеним савезницима, оцењује АП.
Нетанјаху је рекао да је већ почео да позива потенцијалне партнере. Међутим, влада неће имати снажну подршку, јер се политички програми партија деснице увелико разликују, оцењује за Спутњик Слободан Јанковић из Института за међународну политику и привреду.
„Нетанјаху би евентуално са Новом Партијом Коуану могао да има коалицију која би имала 61 посланика, од 120 у Кнесету. Зашто је то тако? Влада у којој би седео бивши министар спољних послова, Авигдор Либерман, делује немогуће. Ту су партије ултра ортодоксних Јевреја које су за то да се задрже све привилегије које им омогућавају да се бесплатно школују и да не служе војску. С друге стране Либерман, који ће имати најмање 6 посланика, залаже се за то да сви израелски држављани морају да служе војску“, каже Јанковић.
Иначе,Ционистичка унија је рекла да је објава Ликуда „преурањена“, као и да је све могуће „док се не појаве стварни резултати“.
Коначни резултати се не очекују пре сутрашњег јутра. Када буду познати, израелски председник даће мандат за формирање владе лидеру партије за кога мисли да има највише шансе да окупи коалицију.
Уколико обезбеди и четврти мандат, Нетанјаху би могао да постане најдуготрајнији израелски лидер.
Слободан Јанковић из Института за међународну политику и привреду за Спутњик је коментарисао и тренд јачања деснице у Израелу.
„Демографски гледано расту они који подржавају десничарске партије, они имају много више деце од гласача левице, најчешће троје. С друге стране, левица слаби и зато што полако почиње да све више личи на европску и америчку. Да се бави правима ЛГБТ заједнице, правима имиграната, а све мање правима радника, дакле дугорочно гледано, левица ће и на том пољу изгубити подршку“, каже Јанковић.
Нову Владу очекује и питање Палестине, једног од кључних политичких циљева Беле куће и међународне заједнице. Нетанјаху је последњих дана кампање најавио да држава Палестина неће бити створена ако он четврти пут постане премијер, а Нова партија, са којом ће Нетанјаху вероватно делити власт објавила је да је спремна да да одређене територије за њено формирање као концесију за мир. Иначе, Нетанјаху се све више бави сарадњом са арапским монархијама, првенствено са земљама окупљеним у Заливском савету за сарадњу у чијој штампи нема негативних коментара на његову победу. У водећем дневном листу у Саудијској Арабији недавно је изашао и афирмативан чланак о Нетанјахуу.
Више од 71 одсто људи са правом гласа изашло је на изборе, који су окончани у 22.00 по локалном времену.
Израелски Канал 1 и Канал 10 прогнозирали су да ће и Ликуд и Ционистичка унија освојити по 27 места, док Канал 2 даје Ликуду једно место више, односно 28.
Заједничка арапска листа, алијанса партија израелских Арапа освојила је треће место, са 13 места, према излазним анкетама.