Он је посланицима у парламенту рекао да је тај резултат постигнут мимо очекивања Владе и да се из у 2015. из месеца у месец бележе добри резутати у наплати ПДВ-а и акциза, што говори да је Србија на добром путу.
Министар је додао да неке од остварених уштеда у буџету нису добре јер су последица тога што инвестиције нису реализоване.
„Ми смо колико 1. марта веровали да ће бити гора ситуација, а она је боља. Признајем, делом је тај суфицит резултат тога што спорије трошимо паре“, рекао је Вујовић.
Министар је прецизирао да је део суфицита настао јер се спорије реализују пројекти и зато што је за експропријацију потрошено далеко мање од буџетског плана и додао да мора да се нешто уради да би се променило то што се не реализују инвестицини пројекти.
Вујовић је истакао и да о солидности буџета говори и то што приход од пореза на додату вредност (ПДВ) као мера економске активности и пореске дисциплине у марту био за три милијарде већи, односно 10 одсто него у истом периоду лане, а да је приход од акциза 20 одсто већи и износе 5,1 милијарду динара.
Министар финансија је рекао да јавни дуг Србије данас износи 2.929 милијарди динара.
Вујовић је рекао да је део дуга у доларима 8,7 милијарди долара и да тај износ није промењен од почетка године, да је дуг у еврима повећан за 100 милиона евра, а да је дуг у динарима повећан за 12 милијарди динара, на 600 милијарди динара.
Он је додао и да ће до краја марта дуг у еврима бити враћен на ниво на којем је и био због тога што ће бити враћене неке обавезе које доспевају.
Вујовић је додао и да Србија има, прерачунато у евре, 1,5 милијарди евра фискалне ликвидности и прецизирао да је у том износу више од 900 милиона у доларима, што је природна заштита од промене курса.
Министар је истакао да Србија у наредне две до три године неће морати да продаје динаре и купује доларе да би сервисирала дуг у тој валути, преноси агенција Бета.
„Према томе, иако на папиру делује да је порасла вредност дуга у односу на БДП, у стварним плаћањима држава Србија неће морати да излази на тржиште и купује долар, него има текућу ликвидност да плаћа камате и сервисира дуг. Ми се налазимо у ситуацији у којој нас не погађа курс што се тиче становишта буџета“, рекао је он.
Вујовић је истакао и да неће бити повећања ставке у буџету од око 130 милијарди динара за камате јер Влада има паре у одговарајућој валути да то све плаћа и сервисира.