„То значи да ће наставници у понедељак, 23. марта, ступити у једнодневни штрајк, ако плате за фебруар, чија је исплата у петак, буду умањене због учешћа у штрајку“, рекао је Матијевић данас агенцији Бета.
Он је рекао да ће тај синдикат данас упутити допис Министарству просвете у ком се наводи да нема законског основа за умањење плата радницима који су у штрајку.
Матијевић је најавио да ће, уколико до умањења плата ипак дође, бити поднесене тужбе против директора школа који су поступили по ранијем допису Министарства просвете у коме се тражи умањење зарада за просветаре у штрајку.
Према његовим речима, штрајк с минимумом процеса рада по закону подразумева да ће наставници држати само часове и испите, али не и допунску и додатну наставу, неће бити припреме за матуру, неће држати седнице већа, нити ће децу водити на такмичења.
Министар просвете Србије Срђан Вербић раније је више пута рекао да је умањење зарада наставницима због штрајка по закону.
Потпредседник Синдиката радника у просвети Србије Миодраг Сокић рекао је данас агенцији Бета да су просветни радници, чланови тог синдиката и даље у штрајку и да одржавају часове у трајању од 30 минута, а да ће наредне седмице бити донета одлука о даљим корацима.
Према подацима УСПРС-а, у Србији је у штрајку око 700 основних и средњих школа, односно око 50.000 просветних радника.
Просветни радници су у штрајку и одржавају скраћене часове од 17. новембра 2014. године.
Представници УСПРС-а и Синдиката радника у просвети Србије су 17. марта на протесту, између осталог, затражили и одржавање ванредне седнице Скупштине Србије на којој ће се разговарати о ситуацији о образовању.
Преостала два репрезентативна синдиката — Синдикат образовања Србије и Грански синдикат просветних радника „Независност“, потписали су раније с Министарством просвете Посебан колективни уговор и Споразум о прекиду штрајка и окончали штрајк у ком су претходно учествовали.