На представљању кандидата у свечаној сали Академије наука у Београду речено је да ће се на изборној скупштини, која је заказана за 7. април, поред председника бирати и потпредседник САНУ, као и генерални секретар.
Да би били кандидати на изборима, академици су морали да добију подршку бар 20 својих колега. О новом руководству одлучиваће 126 чланова Академије који имају право гласа.
Председник изборне комисије Дејан Поповић за Спутњик каже да уколико у првом кругу нико не добије натполовичну подршку присутних чланова, гласање ће бити поновљено у року од највише 30 дана.
Према његовим речима, може лако да се догоди да се приликом избора председника поделе гласови и да у првом кругу нико не буде изабран. Када је реч о потпредседницима, каже Поповић, ту је ситуација много лакша. „Сматрам да би прво требало да буду изабран председник, како би он на основу свог програма могао одмах да формира тим. Са обзиром да то не пише у статуту, верујем да ћемо тек крајем априла имати руководство“, поручује Поповић.
На изборној скупштини тајним гласањем ће се бирати и чланови Извршног одбора САНУ. Међу званичним кандидатима за потпредседнике су, из реда природних наука, академик и народни посланик Нинослав Стојадиновић и академик Зоран Поповић, а из реда друштвених наука историчар Љубомир Максимовић. За генералног секретара САНУ кандидовао се академик биолог Марко Анђелковић.
Један од кандидата и досадашњи потпредседник Академије наука Љубиша Ракић каже да друштвене и хуманистичке науке треба да заузму значајно место у научним истраживањима.
„Улога Академије наука лежи у уједињавању научних и уметничких активности са међународном сарадњом. Интегритет, самосталност и дигнитет Академије су саставни део њеног општег деловања у друштву, као и за решавање свих друштвених проблема од општег и националног интереса“, сматра Ракић.
Изборна скупштина ће бити одржана 7. априла, а паралелно траје и пријављивање за нове чланове Српске академије наука и уметности. Избори за дописне и редовне чланове биће одржани у новембру ове године.
Иначе чланство у САНУ је ствар угледа и престижа, а по Закону о овој институција редовни чланови имају право и на академијску награду од 2,5 просечних плата, а дописни чланови у износу двоструке просечне зараде.