Према речима министра Срђана Вербића, вишкови у просвети решаваће се укрупњавањем норме рада.
„Ако постоје четири наставника са 25 одсто часова, онда ћемо настојати да то добије један наставник. Остала три наставника ћемо покушати да расподелимо на друга места, а некима ћемо понудити отпремнине“, рекао је Вербић за Блиц.
Министар је рекао да ће суштинску улогу у том процесу имати директори школа и синдикати, како би се омогућила најкоректнија прерасподела послова, као и понуда отпремнина.
У Унији синдиката просветних радника Србије за Спутњик кажу да тај податак није тачан и да је изјава министра притисак на просветаре у штрајку. Унија за понедељак, 23. март, најављује целодневну обуставу рада, зато што су фебруарске плате у појединим школама смањене. Председник, Драган Матијевић, каже да је вишак максимално 5 хиљада људи и да проблем може да се реши одласком дела запослених у пензију и прерасподелом, за највише две године.
"Осим ових одбијања од плата, смањења зараде, министар иде и на варијанту да плаши просветаре тиме да ће добити отказ. Људи по инстинкту размишљају, кога би прво отпустио, па оне који му нису лојални", каже Матијевић.
После протеста који је обележио улазак у пети месец најдужег штрајка у историји просвете, синдикати су најавили потпуну обуставу наставе за понедељак, 23. март, ако добију умањену плату. Извесно је да ће обуставе бити, каже Матијевић, јер директори поједних школа, не желе да исплате умањену зараду и оштете колеге.
"Имате днашњу ситуацију у Прибоју, плата је смањена 33 одсто, у Краљеву пет, наставници Пете београдске гимназије добили су целу плату. Та ситуација је слика једног страшног нереда који влада у министарству просвете, али и у самој држави", каже Матијевић за Спутњик.
Штрајк се наставља и после понедељка, обуставом допунске, додатне и припремне наставе. Просветари траже једнократну помоћ у висини једне плате.
Министар Вербић каже да ће наставници бити први који ће дочекати повећање плате у јавном сектору, само не зна када. Он се нада да ће на крају школске године ђаци ипак имати закључене оцене.
У Унији синдиката просветних радника Србије кажу да је у штрајку 700 школа, док у Министарству просвете тврде да је тај број знатно мањи.