САД демантује да је реч о дуплом стандарду, али подаци и транскрипти говоре другачије.
Хиљаде америчких војника и на стотине тенкова ушло је у Естонију, Летонију и Литванију у протекла два месеца у склопу операције назване „Атлантска решеност“.
У фебруару 140 НАТО возила и 1.400 војника прошло је кроз Нарву, тек 300 метара од руске границе. „Када повежете државе, готово да постоји линија америчких војника“, изјавио је 2. марта пуковник Мајкл Фостер из вадухопловне бригаде 173 за Дифенс њуз.
Америчке снаге раније су изводиле здружене војне вежбе са балтичким државама назване „Удар сабље“, „Пролећна олуја“ и „Пламени мач“.
На питање зашто САД осуђују руске вежбе унутар Русије, званичник за медије Стејт департмента Џеф Ратке је рекао да такво саопштење никада није дато.
Operation Atlantic Resolve: http://t.co/oFxvnXHxFk | Updated factsheet: http://t.co/TIAL5D05M8 #AlliedStrong pic.twitter.com/uKYIAMPL5y
— US Mission to NATO (@USNATO) March 14, 2015
Иако САД нису критиковале сваку војну вежбу коју је извео Кремљ, прошлог августа портпаролка Стејт департмента Џен Псаки је изјавила да вежбе руских ваздухопловних снага представљају „провокацију и служе само за ескалацију напетости“.
„Зар не би маневри САД и НАТО на руским границама, када између Запада и Русије постоји затегнутост због кризе у Украјини, такође, 'подигли тензије'?“, упитао је дипломатски извештач АП Мет Ли.
„То је запањујући ниво хипокризије, дуплих стандарда, говора који обмањује“, рекао је Брајан Бекер из коалиције Ансер.
Русија је почетком седмице започела велике војне вежбе уз учешће ратних авиона, подморница и око 76.000 војника на потезу од Арктика до Црног мора.