Британски министар спољних послова Филип Хамонд осудио је поновно уједињење Крима са Русијом називајући га „илегалном анексијом“ и додао да Русија „мора да врати Крим Украјини“, наводи се у саопштењу на званичном сајту британске Владе.
„Незаконито припајање Крима Русији пре годину дана било је очигледно кршење међународног права. То показује потпуну небригу за право Украјине на суверенитет и територијални интегритет и ја га осуђујем у најјачем смислу те речи“, рекао је британски министар спољних послова.
Он је отишао корак даље, рекавши да „Русија мора да врати Крим Украјини“.
Иронија Хамондових речи састоји се у томе, како преноси магазин Форбс, „да он можда покушава да Кримљане спаси од себе самих“. Анкете показују да сви становници Крима, без обзира на етничко порекло, живот са Русијом сматрају бољим од живота са Украјином.
Штавише, већина становника Крима рекла је да је референдум за отцепљење од Украјине био легитиман. У фебруару 2015, анкета коју је спровела немачка агенција ГФК, показала је да је на питање „Подржавате ли анексију Крима“, 82 одсто Кримљана одговорило — „Да, дефинитивно“, а 11 процената — „Да, у принципу“. Тако да су, без обзира да ли лидери ЕУ и САД желе да их чују или не, грађани Крима по свој прилици срећни тамо где су сада.
Франц Клинцевич, први заменик председника партије Уједињена Русија, коментарисао је Хамондове речи, наводећи да су оне распаљиве.
„Наш одговор је јасан. Од марта 2014. године, Крим је руска територија. У том смислу не постоји разлика између њега (Крима) и Камчатке. Тако да било какав позив да се Крим врати Украјини видимо као угрожавање територијалног интегритета Русије“, рекао је Клинцевич новинарима.
Још један посланик Думе, Алексеј Пушков, рекао је да Крим има више права да буде део Русије, него што Фокландска острва имају права да буду део Британије.
К сведению Лондона: у Крыма неизмеримо больше оснований находиться в составе России, чем у Фолклендских островов быть частью Великобритании.
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) March 22, 2015
Након повратка Крима Русији, западне земље наметнуле су низ санкција Русији и оптужили је за дизање тензија у Украјини. Руске власти су, са своје стране, у више наврата негирале било какву умешаност у украјинску кризу.