Седиште компаније блокирано је металним баријерама и у згради се налази десетак чланова „непознатог“ батаљона, написао је на својој Фејсбук страници посланик Порошенковог блока Сергеј Лешченко.
„У згради Укрнафте забарикадирали су се металним баријерама… На улици су два члана непознатог батаљона. Унутра, кроз затамњена стакла, видљиво је још десетак чланова непознатог батаљона. Стражари одбијају да покажу своју дозволу кроз нову ограду“, написао је Лешченко.
На территорию #Укрнафта 2 микроавтобуса завезли вооруженных людей. (с) Petr Terentie #Ukraine #Украина #коломойский pic.twitter.com/Kwu9Dhxx3X
— Новости Украины (@Dbnmjr) March 22, 2015
#Киев: Коломойский прислал автоматчиков для защиты "Укрнафты" от рейдеров президента Украины Порошенки #законджунглей pic.twitter.com/TtkQm2jUnS
— НОВОРОССИЯ (@NOVORUSSIA2015) March 22, 2015
Лешченко сматра да је све ово реакција Коломојског на доношење Закона о акционарским друштвима којим је смањен кворум за управљање. Влада Украјине поседује 50 одсто плус једну акцију у Укрнафти али јој је први пут у последњих 12 година омогућено да управља компанијом.
Компанија Коломојског „Приват“ поседује 42 одсто акција Укрнафте. Пре изгласавања закона у Врховној ради, акционари „Привата“ могли су да блокирају одржавање скупштине акционара, што је, захваљујући компликованој процедури, отежавало расподелу добити у државној компанији и плаћање дивиденде акционарима.
Лешченко је написао да изгледа да „Коломојски није слушао упозорење америчког амбасадора Џефрија Пјата који је рекао да је време закона џунгле прошло“.
„И, шта се може рећи? Ово ће испасти лоше за Коломојског — америчке службе безбедности могу добити много на посебно глупим људима из било ког дела света“, додао је он.
Односи између Порошенка и Коломојског су нагло погоршани кад је надзорни одбор компаније за транспорт нафте „Укртранснафта“ одбио да именује Александра Лазорка, штићеника Коломојског, за председника Управног одбора. У петак, Коломојски је у пратњи наоружаних чувара стигао у седиште „Укртранснафте“ да би одбранио свог штићеника. Коломојски је назвао његово отпуштање корпоративном рацијом. Касније је напустио зграду да би се састао са новинарима на које је викао и које је вређао и псовао. Украјински парламент због тога је захтевао његову оставку, а председник Украјине у суботу га је укорио због „кршења професионалне етике“.