Како је раније јавио Б 92, Мијатовић је рекао да очекује да ће настава бити обустављена у више од 300 школа.
Према његовим речима, потврђено је да су рад обуставиле школе у Чачку, Горњем Милановцу и Крушевцу, чији запослени нису ни добили фебруарску плату.
„У педесет школа у тим градовима, запослени у петак уопште нису добили плату, пошто директори нису хтели да потпишу умањење плате, јер знају да је то противзаконито“, рекао је Матијевић.
Додао је да постоје примери да су просветни радници који су били у штрајку добили пуну плату, као и они којима је у складу са дописом Министарства просвете плата смањена до 33 одсто.
„Умањење плате зависи од директора и школске управе, па је тако настао неред. Просветни радници који нису добили плату, вероватно ће рад обуставити и сутра“, казао је Матијевић.
Чланови УСПРС-а и Синдиката радника у просвети Србије су у штрајку и одржавају скраћене часове од 17. новембра 2014. године.
Они, између осталог, траже да се просветни радници изузму од смањења плата за 10 одсто у јавном сектору, као и увођење платних разреда.
Министар просвете Срђан Вербић је упозорио просветаре да потпуна обустава рада коју су најавили није по закону, те им прети оштрим казнама.
По његовим речима, око 76 одсто школа у Србији ради нормално, мада, како је рекао, „запослени у тим школама нису задовољни, али сматрају да је споразум који смо постигли у фебруару, здрава основа за даљи дијалог“.
„Наставници су толико гневни да штрајк измиче контроли. Уколико 6. априла наставници у штрајку добију умањене плате за прву половину марта драстично ћемо радикализовати штрајк“, рекао је за Блиц Миодраг Сокић, потпредседник Синдиката радника у просвети Србије.
Друга два репрезентативна синдиката — Синдикат образовања Србије и Грански синдикат просветних радника „Независност“, потписали су раније с Министарством просвете Посебан колективни уговор и Споразум о прекиду штрајка и окончали штрајк у којем су претходно учествовали.