Она је рекла да је према расположивим информацијама извоз јабука повећан за 40 одсто у односу на прошлу годину. Српске надлежне службе верују да је то резултат преусмеравања извозних пошиљака са других тржишта са циљем бољег позиционирања на руском тржишту.
„Министарство пољопривреде и заштите животне средине има одличну сарадњу и редовну комуникацију са надлежним службама Руске Федерације. Свакодневно комуницирамо и сарађујемо са циљем да се поштују извозне процедуре и да се поштују стандарди квалитета пољопривредних производа који се извозе на руско тржиште. Ми смо руским колегама доставили тражене податке о обиму производње воћних врста и повртарских култура, и према тим подацима јасно је да су наши извозни потенцијали далеко већи од оних које смо пласирали на тржиште Русије. Захваљујући сталној комуникацији, направљен је систем најаве на тај начин што фитосертификате унапред шаљемо руским колегама и на тај начин желимо да спречимо злоупотреба. Циљ нам је да одржимо добру сарадњу. Испитаћемо све наводе медија. Ово су наводи медија, а министарство није добило никакве званичне информације“, рекла је министарка Богосављевић Бошковић.
Иако је портпаролка руског Завода за надзор увоза пољопривредних производа „Роселкознадзор“ Јулија Трофимова рекла да би увоз „свих биљних производа“ из Србије могао да буде забрањен, српска министарка пољопривреде каже да по том питању није било званичних контаката две земље.
„Могуће је да је неко искористио и фалсификовао наш фитосанитарни сертификат. То је ствар надлежних служби“, оценила је министарка.
Током викенда, „Роселкознадзор“ је објавио извештај у ком се наводи да је забележен значајан пораст извоза јабука из Србије у Русију, па је од колега из Србије затражено објашњење да ли је реч о српском производу или о јабукама из реекспорта.
Министар трговине Србије Расим Љајић изјавио је да свака сумња на евентуални реекспорт јабука у Русију мора хитно да се испита и да Споразум о слободној трговини са Русијом не сме бити угрожен.
Министарка Богосављевић Бошковић је такође рекла да је све спремно за интервентни откуп свиња.
„Постигнут је договор и влада је поштовала целокупну процедуру. У току викенда и данас су заседале комисије које утврђују техничку процедуру како да се на терену обави процес откупа. Очекујем да процес крене наредних дана. Нема ништа спорно осим техничких детаља — место на коме ће се вршити откуп и уговори. Произвођачи ће за свиње добити новац или меркантилни кукуруз“, рекла је Богосављевић Бошковић.
Забране увоза млека неће бити, каже министарка, а постојеће залихе млека у праху ће откупити Републичка дирекција за робне резерве. Проблем у повећаним количинама млека је тренутни, мишљење је надлежног српског министарства. Нашим кондиторима биће обезбеђено да раде под истим условима као и кондитори из ЕУ и то је управо разлог због кога царине на увоз млека нису повећане, каже министарка. Да је српска влада то урадила, наши произвођачи били би доведени у неравноправан положај.
„Нама јесте циљ да решимо проблем пољопривредних произвођача у овом моменту, али да у исто време не направимо проблем индустрији. У оваквим ситуацијама морају се пажљиво одмеравати мере и решења и мора се имати балансиран приступ јер су времена тешка када се ради о пољопривредној производњи. Потребно је да са што мање лоших последица дочекамо боља и стабилнија времена“, рекла је министарка Снежана Богосављевић Бошковић.