Трајковић је у „Кажипрсту“ ТВ Б92 рекао да људи на Косову и Метохији желе да чују алтернативно мишљење, које нема тенденцију да смени власт, него да власти помогне да разуме косовске проблеме који су слојевити.
„Београдске власти и Срби са Косова никада нису говорили истим језиком. Говориле су одређене партијске структуре. Немамо подршку медија, имате цензуру, не можемо да дођемо до позиције да кажемо. Људи на Косову и Метохији желе да чују друго мишљење, траже алтернативу, не да смене власт, већ да помогне властима да разуме питање Косова и Метохије. То питање је слојевито, ко то не разуме вуче погрешне потезе, а то је штета за нас“, истиче Трајковић.
Трајковић сматра да Срби на Косову и Метохији и даље живе у страху.
„Наизглед може да се каже да је бољи положај Срба, али кад се суштински уђе у проблем, влада несигурност, страх да се може десити 17. март, нема перспективе, економске, социјалне, питање је шта ће бити са запосленима у институцијама државе Србије, тзв. паралелним институцијама. То је невероватан земљотрес који дрма позицију Срба на Косову и Метохији. Плашим се да страх може да поремети односе међу Србима“, сматра Трајковић.
Према његовим речима, на Косову и Метохији постоје три фактора који су одговорни за решавање кризе.
„То су међународна заједница, косовске власти и власти Србије. Сва три фактора уместо да решавају, производе кризу. У томе је бесперспективност, Срби чекају да утиче власт у Београду, али постоји објективна ситуација зашто она то не може да уради. Постоје сметње“, додаје Трајковић.
Он наводи да је Бриселски споразум донео само конфузију.
„Сви смо у конфузији, чак и они који су потписали споразум, али они то неће рећи. Народ не зна шта дефинише Бриселски споразум. Споро спровођење буни српску страну, спроведено је, засад, све што је ишло на руку косовској страни, а Албанци се буне јер не знају каква ће овлашћења добити Заједница српских општина. Сви су у магли, нико нема довољно информација шта се иза свега крије. Очигледно је да суштина Бриселског споразума није у решавању проблема Срба на Косову и Метохији. Решава једино позицију власти према међународној заједници и путу ка Европској унији. Ми смо ту колатерална штета. Разумем проблем државе, али морамо да будемо информисани да бисмо знали како да изнесемо те компромисе“, напомиње Трајковић.
Поводом све чешћих изјава у јавности да би требало наћи коначно решење за Косово и Метохију, гост „Кажипрста“ наводи да коначно решење не постоји, већ да се мора започети процес решавања.
„Ономе ко заговара доношење коначног статуса поставио бих питање, да ли Србија има позиције на међународном плану да би могла коначно да реши статус? Шта је коначни статус уопште? Да буде онако како је било? Немогуће. Да поделимо? Није решење. Да Срби напусте Косово? Ако не буде дошло до решавања, у фигуративном смислу, Шумадија ће постати Косово. За коначно решавање треба окупити све креативне снаге. Садашња власт води политику на КиМ преко интелектуалног и политичког полусвета који не може да разуме проблеме. Они су продужена рука људи из Београда који имају своје интересе, а не интересе нас који живимо доле“, закључио је Трајковић.