Оба пацијента примљена су на болничко лечење у веома тешком стању, иако узрок смрти још није потврђен, клиничка слика јасно указује да је реч о грипу, каже за Спутњик др Врбић.
Пацијенткиња из Лебана, поред грипа, боловала је и од реуматског артритиса и поремећаја рада штитне жлезде. Пре неколико дана морала је да буде реанимирана због застоја у раду срца.
Млађи човек из Сврљига најпре је лечен на Клиници за плућне болести у Кнез Селу, а потом је 6. марта пребачен на Клинику за инфективне болести.
Он је, такође, примљен у веома тешком стању, са тешким запаљењем плућа.
На Клиници за инфективне болести у Нишу од компликација изазваних грипом протеклог викенда умрла је једна особа, а претходне недеље умрло је двоје људи.
„Од почетка сезоне наша клиника је због симптома грипа примила педесет пацијената који су углавном били прикључени на апарат за дисање. Имали смо и велики број амбулантних прегледа. Поједини пацијенти се касно обраћају здравственим установама. Ако имају високу температуру и бол у мишићима и костима, треба да оду код лекара, а не да се лече сами“, каже др Врбић за Спутњик.
Национални координатор за грип Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, др Драгана Димитријевић за Спутњик каже да се и даље региструје повећан број оболелих.
„У наредним недељама очекујемо опадајући тренд оболевања. Треба подсетити да је основна карактеристика грипа епидемијско јављање. Слична ситуација тренутно је и у земљама централне и источне Европе. Подсећам да смо сваке године имали пријаве смртних случајева који се могу довести у везу са грипом“, каже др Димитријевић.
Према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ до сада је регистровано 28 смртних случајева који се могу повезати с грипом.
Од почетка сезоне грипа регистровано 113.606 пацијената са обољењима сличним грипу, а да је само у претходној недељи било 11.407 оболелих.