С Чепурином су о сумњама руске пољопривредне инспекције да је извоз јабука из Србије у Русију нагло повећан због реекспорта тог воћа из других земаља разговарали министар трговине Расим Љајић и министарка пољопривреде Снежана Богосављевић Бошковић.
Чепурин је истакао је да реч искључиво о техничким стварима, о којим ће већ наредне недеље у Београду разговарати надлежне инспекцијске службе двеју држава, наводи се у саопштењу.
Љајић и Богосављевић Бошковић су упознали Чепурина са системом контроле извоза воћа и поврћа из Србије у Русију који је у примени од 2. марта ове године и који подразумева слање скенираних фитосертификата и пре него што пошиљка производа буде упућена на руско тржиште.
Циљ такве процедуре је да надлежне руске службе буду унапред упознате с тачном садржином пошиљки које би требало да стигну на руско тржиште.
По информацијама Министарства пољопривреде, извоз јабуку на тржиште Русије прошле године повећан је за око 40 одсто у односу на 2013. годину.
То се тумачи покушајем српских извозника да искористиле погодности извоза у Русију, пошто је Москва забранила увоз пољопривредних производа из земаља ЕУ које су јој увеле санкције због украјинске кризе.
Љајић: Руси сумњали да се неки производи не гаје у Србији
Министар трговине Расим Љајић изјавио је да је бојазан да ће извоз српских пољопривредних производа у Русију бити угрожен настала јер се појавила сумња Русије да се неки производи не гаје у Србији.
"Можда и главни разлог јесте што се појавила сумња да један извозник јабука у последњих неколико испорука испоручује врсту јабука за коју Руси сматрају да се не гаји у Србији", казао је Љајић за телевизију Б92.
Он је истакао и да је други разлог што Русија каже да Србија није доставила комплетну документацију о приносима за све производе који се у ту државу извозе.
"Ми смо то доставили на време, наши амбасадори у Москви кажу да су то доставили, али Руси кажу да то до њих није стигло", навео је министар.
Он је казао да након данашњег састанка са амбасадором Русије у Србији Александром Чепурином и министарком пољопривреде и заштите животне средине Снежаном Богосављевић-Бошковић нема никакве опасности за извоз српских пољопривредних производа.
Љајић је подсетио на систем контроле извоза воћа и поврћа из Србије у Русију који је у примени од 2. марта ове године и који подразумева слање скенираних фитосертификата и пре него што пошиљка производа буде упућена на руско тржиште.