„Међутим, морамо да завршимо школску годину на најбољи могући начин и да омогућимо наставак школовања“, рекао је министар на састанку у Унији послодаваца, где се расправљало о плану уписа у средње школе.
Унија синдиката просветних радника Србије позвала је министра да размотри тренутну ситуацију у школама, уз отпочињање конструктивних преговора и најавила тужбе против директора школа који су, како кажу, следили незакониту наредбу Министарства просвете и наставницима у штрајку смањили плату.
Унија има 30 хиљада чланова и један је од два синдиката који су у штрајку дуже од четири месеца. Они су одлучили да током штрајка неће држати допунску и додатну наставу, припреме за такмичења и малу матуру. Синдикалци објашњавају да нису у обавези да учествују у раду у стручним органима школе, руковођењу стручним активом, да изводе додатни образовно-васпитни рад са ученицима, допунску наставу, припремну наставу, друштвене и слободне активности, припрему ученика за такмичења, кажу у Унији.
„Такође, наставници не морају да учествују у реализацији екскурзија ученика, да обављају послове везане за стручно усавршавање, менторски рад, рад са родитељима, друштвено-користан рад са ученицима, спортске активности са ученицима, ангажовање у реализацији спортских, рекреативних и културних активности ученика, као и да обављају послове припреме за образовно-васпитни рад, послове везане за унапређивање образовно-васпитних активности и остваривање стручно-педагошких активности школе“, каже за Спутњик председник Уније Драган Матијевић.
Синдикат је радикализовао протест у понедељак, 23. марта, јер су зараде наставника за фебруар у појединим школама умањене због учешћа у штрајку, од 5 до 33 одсто.
Чланови УСПРС-а и Синдиката радника у просвети Србије су у штрајку и одржавају скраћене часове од 17. новембра 2014. године.
Преостала два репрезентативна синдиката — Синдикат образовања Србије и Грански синдикат просветних радника „Независност“, потписали су раније са Министарством просвете Посебан колективни уговор и Споразум о прекиду штрајка и окончали штрајк у ком су претходно учествовали.