Британски парламентарни комитет изразио је сумње око потенцијалног утицаја Трансатлантске трговине и инвестиционог партнерства (ТТИП) између ЕУ и САД, преиспитујући тајновитост преговора и сумњајући у предности таквог аранжмана.
У извештају Комитета за бизнис, иновације и вештине осуђен је начин на који су преговори вођени, уз тврдњу да су превише двосмислени да би могли бити подржани.
У извештају се наводи да, иако ТТИП може бити користан за економије Велике Британије и Европске уније, такав аранжман није глобално подржан, а ниво финансијске користи за Велику Британију је под знаком питања.
У Великој Британији и ЕУ у току је дебата о потенцијалној користи од ТТИП аранжмана, који предвиђа слободну трговину између ЕУ и САД. „Партнерство“ подразумева смањење баријера које постоје за велике трговинске послове преко Атлантика.
Нема довољно информација
У извештају се критикује двосмисленост информација које се односе на ТТИП што, како се наводи, отежава подршку таквом предлогу.
Изражена је забринутост због предлога решења потенцијалних спорова, за који критичари кажу да ће страним инвеститорима дати велику надмоћ у неким областима над државама домаћинима.
У Великој Британији су забринути да ће америчке инвестиције у здравствени сектор страним инвеститорима омогућити трајну приватизацију националног здравственог система, упркос уверавањима да ће здравствени систем бити изузет од таквих мера.
„Иако је овакав став Европска комисија и британска Влада у више наврата оповргавала, док се не објави нацрт клаузула биће тешко убедити све оне који су због тога забринути“, наводи се у извештају.
Економске бенефиције под знаком питања
У извештају се наводи да су и потенцијалне економске бенефиције предмет бројних дебата и код оних који овакав аранжман подржавају и код оних који су против њега.
„На самиту Г8 2013. године, британски премијер Дејвид Камерон је навео да би ТТИП могао економији ЕУ донети 149 милијарди долара, Сједињеним државама 119 милијарди, а 126 милијарди остатку света“.
Такав предлог је ипак наишао на оштре критике од стране оних који верују да ће бити тешко остварити корист, док извештај комисије наводи да би се о потенцијалним бенефицијама могло спекулисати.
Критичари кажу да би ТТИП могао бити разоран економски и социјално за Европу, а да би великим америчким компанијама омогућио да ослабе домаће компаније.
Извештај цитира ставове доктора Габријела Сајлс-Бружама, који сматра да британска Влада има превише оптимистичка предвиђања о потенцијалним користима, као и да су њихове претпоставке нереалне.
У закључцима извештаја Комитет наводи да британска Влада треба да буде прецизнија и отворенија о детаљима ТТИП уговора, укључујући заштиту националног здравственог система.