Основне ће бити руска и америчка валута, али се планира да удео рубље у новчаној маси ДНР до лета буде увећан до 50%. Доњецк тако иде стопама Луганске Народне Републике, која је раније прешла на обрачунавање у неколико валута.
Први заменик декана Факултета за међународну економију и политику Игор Коваљов сматра да је прелазак на мултивалутни систем принудна и привремена мера.
„Банкарски систем мораће да се формира фактички од нуле и то је сложен задатак. Притом је присуство рубље сасвим природно, зато што велики део становништва не само Донбаса, већ и читаве Украјине, ради у Русији и шаље новац у домовину“, рекао је Коваљов за Спутњик.
Према његовим речима, прелазак на рубљу не може да буде брз.
„Мултивалутни систем је у извесној мери губитак финансијске самосталности. Иако постоје и примери земаља које користе друге валуте, као што је Црна Гора, свакако не бих стављао знак једнакости између коришћења туђе валуте и потпуног губитка суверенитета.
Руководилац Центра за економска истраживања Института за глобализацију и социјалне покрете Василиј Колташов сматра да се ДНР на овакве мере одлучила како из економских, тако и из политичких разлога.
„Није јасно зашто ове територије треба да подржавају гривну. Своју валуту ДНР такође не може да створи, зато што ће у ратним условима њена вредност неизбежно падати“, рекао је Колташов и додао да су долар и евро укључени у процес зато што их људи имају.
„Ако у економији нема довољно готовине, зашто да се не искористе ове валуте“, запитао се економиста.