Према речима извршне директорке Геј стрејт алијансе Мирјане Богдановић, прошлогодишња Парада поноса одржана је без иједног инцидента. То је био први пут од 2007. године да је слобода окупљања поштована у потпуности. Томе је допринела значајна политичка подршка, што се могло видети по присуству државних функционера и опозиционих политичких партија, рекла је Мирјана Богдановић. Она је похвалила и полицијске снаге које су штитиле ЛГБТ особе прошле године током различитих манифестација.
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је да је у Србији прошле године пријављено седам физичких и 12 вербалних напада на припаднике ЛГБТ популације, а да је полиција интервенисала и проследила десет извештаја надлежном тужилаштву, а 11 особа је процесуирано. За исто време било је 66 претњи ЛГБТ популацији путем друштвених мрежа, а полиција је предузела мере из своје надлежности према 25 особа и поднела 45 пријава.
„Полиција неће дозволити да се било који припадник мањинске или социјално рањиве групе, или ма који грађанин Србије, осећа небезбедним у нашој земљи, већ ћемо се строго држати закона и уставом загарантованих права. Србија не сме бити плодно тле за ширење мржње према било коме ко је другачије сексуалне оријентације, другачије вере или нације“, рекао је Стефановић.
Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је да је циљ српске Владе пуна интеграција свих мањинских група. То значи да сви морамо да делимо њихове проблеме, као што делимо и политичке, економске и социјалне проблеме. Јоксимовићева каже да је увек позивала мањинске групе да узму учешћа и у расправама о ширим темама које тиште српско друштво.
„Друштвену климу није лако променити, она је врло често ограничена традиционалном политичком културом, традиционалним схватањима, што је такође легитимно. И потпуно је у реду да постоје и традиционалисти који другачијe доживљавају концепт друштва и друштвених права и слобода, али све до оне мере до које не угрожавају право и слободу оних других који се по нечему разликују“, рекла је министарка.
Прошлогодишњу Параду поноса она је окарактерисала као демонстрацију жеље и настојања да се област мањинских права унапреди. Србија то не ради само зато што се налази на европском путу али је, као земља кандидат за чланство у ЕУ, у моралној обавези да промовише и штити људска и мањинска права.
Главни закључци Извештаја о људским правима ЛГБТ популације, који је представљен у Дому Народне скупштине, јесу да је прошла година била динамична и значајна за њих. Према извештају, није забележен пораст случајева насиља и дискриминације, штавише, забележен је незнатан пад. Међутим у порасту је насиље над ЛГБТ популацијом у породицама, од стране родитеља и блиских рођака, као и партнерско насиље у истополним везама.