„Бриселски споразум у политичком смислу обавезује на стварање ЗСО“, рекао је Ђурић и поновио да „Бриселски споразум није ’шведски сто‘, па да свако узме оно што му одговара“.
Ђурић је то рекао на скупу „Дијалог о слободи, праву и правичности у контексту примене европских конвенција на Косову и Метохији“, о поштовању мањинских права. На скупу су учествовали и аналитичар Душан Јањић и посланик Социјалистичке партије Србије Дејан Раденковић.
Ђурић је рекао да је Влада Србије је креирала и формулисала нову политику која се своди на формирње ЗСО и учешће Срба у институцијама на свим нивоима, јер је то, како је рекао, оно кроз шта ће се побољшати живот и положај српске заједнице.
Он је поручио да се питање ЗСО не може стављати у страну да би Приштина решила питање телекомуникација или цивилине заштите на начин који њој одговара, већ се „ствари морају симултано решавати“.
Ђурић је указао на потребу да и међународна заједница ради на унапређењу положаја Срба, а Јањић и Раденковић су поновили да је неопходно код европских званичника инсистирати да се испуни све из устава Косова и закона, до последње тачке.
Раденковић је рекао да готово да не постоји област у којој, по европским конвенцијама, права Срба нису погажена — од права на имовину, запошљавање, језик, чак им ни дипломе не признају.
Јањић је у том контексту изјавио да Београд мора да инсистира на формирању етничке аутономије која би Србима гарантовала права.