„Резултати су такви да ми имамо новца да то себи можемо да приуштимо, али не желимо да срушимо програм са ММФ-ом и зато желимо да разговарамо са њима“, рекао је Вучић новинарима у паузи регионалне конференције пословних људи у Београду.
Он није желео да говори о детаљима повећања плата и пензија и да ли би се плате и пензије усклађивале са инфлацијом. Плате и пензије су смањене новембра прошле године.
„Ако наставимо са оваквим успехом, могуће је повећање плата и пензија, односно ако се март заврши на начин који предвиђамо, а уз то да буде успешан други и трећи квартал, за неколико дана замолићемо ММФ и Светску банку да разговарамо да се људима у Србији, који су платили високу цену ових мера штедња, повећају плате и пензије“, рекао је Вучић.
Оздрављењу привреде доприноси повезивање региона
Вучић је изјавио да спровођење тешких економских мера, односно оздрављење привреде у Србији, не може да успе без чвршћег регионалног повезивања.
„Србија је политички и економски сремна за сарадњу са земљама региона“, казао је Вучић
Он је истакао да је економска интеграција од кључног значаја за земље региона, јер заједно може да се уради више посла и да се омогући просперитет.
„Политички и економски услови никада нису били бољи за сарадњу“, истакао је Вучић, додавши да, без обзира што су неке земље региона у ЕУ а друге нису, „географија не може да се измени јер живимо једни поред других, због чега је важно да радимо и да се боримо заједно“.
Вучић је изјавио да је Србија заинтересована за све интегративне процесе у региону и да ради на томе да се они убрзају, односно да пре свега компаније из региона сарађују и пласирају своје производе на трећа тржишта, јер је то једини начин да се постигне конкурентност.
„Ми смо сви мале земље, са малим бројем становника и сами као тржиште нисмо довољно добри, али као јединствено тржиште постајемо много привлачнији за улагаче, чиме се повећава и наша снага и наша продуктивност“, казао је Вучић.
Регион није искористио све потенцијале за сарадњу, истакао је Вучић и подсетио да Србија на тржишта земљама региона пласира 22 одсто свог укупног извоза и само је извоз у ЕУ већи од тога.
„Ми тиме нисмо задовољни, ти бројеви могу да буду много већи“, оценио је премијер Србије.
Поновио је да Србија нема никаквих политичких проблема у сарадњи са земљама региона, а да су највећи потенцијали са заједничке послове у области наменске индустрије и грађевинарства.
Свака земља, како је навео, има неки облик сарадње са трећим земљама и то би могло да буде подстицајно за удруживање земаља региона у заједничким наступима.
„Сматрамо да је непотребно да на нашим границама камиони стоје од 30 до 100 сати, тиме нико ништа не добија. Кад би се то решило био би ослобођен проток роба и људи, а суверенит држава не би био угрожен“, казао је Вучић.
Указао је да би боља сарадња земаља региона омогућила више радних места, већу продуктивност, повећала конкуренцију и извоз.