Психолози сматрају да је људима потребно место за дружење, разговор и коју чашу пића или кафе чак и у најзабаченијим деловима света. Људи су насељавали неприступачна подручја, далеко од градског или сеоског конфора, из многобројних разлога. Невероватна је чињеница да су, пошто су пронашли начин како да преживе, одмах кренули у потрагу за местом… за пиће!
Колико сте далеко спремни да идете због пића? Представљмо вам „барове на крају света“, најудаљенија места где се можете освежити и уживати, уколико се икада нађете усред недођије.
Бар истраживачке станице „Вернадски“ на Антарктику — најјужнији бар на свету, на острву Галиндез.
Базу је првобитно основао 1947. године Истраживачки одбор британских Фокландских Острва, а названа је по совјетском минерологу Владимиру Вернадском. Велика Британија ју је 1996. продала Украјини по симболичној цени од једне фунте.
Бар се налази између истраживачких објеката у бази, где су научници први пут открили рупу у озонском омотачу.
Британски столари конструисали су га тако да подсећа на рустичне кафиће њихове домовине, али након што је продат Украјинацима, ентеријер му је преуређен у типичан украјински. Свеже пиво и друга алкохолна пића стижу са копна, али бар прави и своју вотку користећи лед са околних глечера. Посета објекту је укључена у скоро сваки туристички обилазак Антарктика.
Тристан де Куња — најудаљенији насељени архипелаг, далеко од остатка света.
Архипелаг се налази на више од 2.000 километара удаљености од најближег насељеног острва, Свете Хелене, и 2.400 километара далеко од најближег континента, Јужне Африке.
Централно насеље на острву — Единбург Седам Мора, насељава око 300 људи и то је прекоморска територија Велике Британије. У близини насеља налаи се активни вулкан.
Ова комбинација тоталне изолације и природне опасности сваког натера на неко пиће, а бар „Албатрос“ томе и служи.
„Олд форж паб“ у Шкотској, на полуострву Кнојдарт — поносни носилац Гинисове титуле Најудаљенијег бара на свету.
Овај објекат је најизолованији британски паб. Првобитно је био намењен ковачима на обали Лох Неса, а касније се развио у друштвени клуб за локалне раднике.
„Ако желите да скренете са утабане стазе, ово је право место — оно чак нема ни пут. Стићи до тамо је већ авантура“, наводи један веб-сајт. Може се стићи трајектом (који иде једном дневно), или приватним бродом.
Може се стићи и аутомобилом, али преко дивље обале где нема пута — само растиње, дрвеће и стење.
Ирски паб у селу Немче Базар у Непалу — бар на највећој надморској висини на свету од 3.440 метара
Намче Базар, село на Непалу — последња станица цивилизације пре пустог планинског успона ка Монт Евересту.
Село је смештено дуж једне стране Непалског брда, а већ годинама се проширује укорак са повећањем потреба многих истраживача за материјалом и опремом на путу ка Евересту.
Да би дошли до овог бара морате да летите до јединог аеродрома у области Еверест, а затим пешице до села. Успон може да се пређе за један дан, али се предлаже да путници за то одвоје два дана како би избегли висинске болести.
„Санленд баобаб бар“ у Јужној Африци — бар у једном од највећих баобаба на свету.
Дрво је високо 21 метар и има 47 метара у пречнику (најшире је на целом континенту). Бар је величине вагона, а посед на коме се овај баобаб налази припада породици Ван Херден.
Тамо може удобно да се смести до 20 особа, а ентеријер прати природне контуре дрвета. Простор чак има и подрум који служи за расхлађивање пића.
Сунланд Баобаб је стар више од 6.000 година и један је од најстаријих живих организама на планети.