Децембра 2014. године, статуа Бертолта Брехта испред зграде Берлинског ансамбла исполивана је кромпир салатом у знак протеста против наводне урбане центрификације немачке престонице од стране богатих јужњака.
У новембру 2014. године, бронзана статуа Лењина префарбана је бојама украјинске заставе. Вандали су такође осликали и грб те државе, на тај начин остављајући, како су рекли, „поруку руском председнику“. Занимљиво је да су споменици посвећени Лењину префарбани у жуто и плаво у мноштву украјинских градова, будући да Лењинове статуе симболизују совјетски период у историји те државе.
Вандали су у мају 2013. године спрејем исписали реч „ислам“ по споменицима рата у Грин парку и Хајд парку у Лондону. Исто су учинили и са меморијалом „Животиње у рату“ у Хајд парку.
Споменик Совјетској армији у срцу Софије, бугарске престонице, више пута је био на мети вандала.
Први чин вандализма претрпео је јуна 2011. године, када је споменик преко ноћи префарбао непознати уметник, који је војнике Совјетске армије трансформисао у популарне америчке суперхероје и јунаке стрипова, укључујући Супермена, Џокера, Капетана Америку, Вулверина и Вондервумен.
Фебруара 2012, споменик је поново био на мети вандала. Овога пута, војницима су дате маске британског револуционара Гаја Фокса, у знак протеста против АКТА-е.
У августу 2012. године, овај споменик је био локација изражавања противљења хапшењу групе „Пуси рајот“.
У фебруару 2013, како би одали пошту жртвама комунизма у Бугарској, три лица на фигурама војника на овом споменику офарбана су у боје заставе: белу, зелену и црвену. Непознати уметник је споменик поново офарбао у розе у августу исте године, како би обележио годишњицу Прашког пролећа. На споменику је освануо и натпис „Бугарска се извињава“ на бугарском и чешком.
У фебруару 2014. године, непознати починитељи обојили су споменик у боје украјинске заставе, у знак подршке украјинској револуцији.
Ипак, протести који су недавно одржани у Кејптауну превазишли су све претходне. Кофа људских фекалија разливена је по статуи Сесила Џона Роудса, познатог расисте и симбола британског империјализма у Јужној Африци.
Занимљиво је да су иницијатори протеста били студенти Универзитета у Кејптауну, од којих многи нису никада живели под неправдама владавине беле мањине, али који кажу да се и даље суочавају са расном дискриминацијом, двадесет једну годину након окончања апартхејда.