Ниво Јужне Мораве за двадесетак центиметара прешао је ниво границе ванредне одбране од поплаве, па је у крушевачкој општини, на подручју села Ђунис, угрожено тридесетак домаћинстава, док је део бедема код Краљева однела набујала река Рибница. У осталим деловима Србије, ситуација је стабилнија и реке се полако повлаче у своја корита, потврдио је за Спутњик представник сектора за ванредне ситуације Драган Дончевски.
„Водостаји већине река у Србији су у стагнацији или опадању“, каже Дончевски.
„Генерално гледано, ситуација је стабилна. Само река Јужна Морава бележи пораст. Код села Ђунис дошло је до изливања, ватрогасци, спасиоци и грађани заједно бране викенд насеље које се иначе налази у небрањеном делу. То је позната локација која увек буде проблематична када Јужна Морава почиње да надолази. Постављају се заштитне вреће и насеље ће бити одбрањено. Велика Морава је на граници ванредне одбране од полаве, али још увек не прави велике проблеме“, истиче Дончевски.
Приликом прве јаче кише, део бедема код Краљева на реци Рибници, за чију изградњу је Влада Норвешке донирала 50.000 евра, однела је набујала река, десет пута мања од прошлогодишњих, јер је предузеће „Западна Морава“ из Краљева посао урадило лоше и мораће о свом трошку да га поправи.
„Заштитни бедем се урушио свега неколико месеци након што је његов завршетак свечано представљен делегацији Норвешке“, прецизира за Спутњик градоначелник Краљева Томислав Илић.
„Могу да вам кажем да смо и ми сви овде изненађени што се то догодило, али ево, приликом надолажења реке Рибнице, дошло је до тога да је вероватно река поткопала бедем, оштећен је три-четити метра и мало је склизнуо доле у реку. Управо сам имао састанак са извођачима радова. Наложено им је да све врате у стање какво је требало да буде и да ураде све оно што је било предвиђено по пројекту“, каже Илић.
„О свему овоме обавестили смо писмено норвешку Владу и обавезали се да ће бедем бити поново саниран“, наглашава градоначелник Краљева.